Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Български художник ще участва в Есенния салон на изкуствата в Париж

13 октомври 2014, 10:07 часа • 78708 прочитания

Произведението "Четирите грации" на Димитър Хинков е селектирано за участие в ежегодния Есенен салон на изкуствата в Париж от 16 до 19 октомври 2014 г. Картината е смесена техника върху метал с внушителните размери 200/120 см.

Още: SOS Детски селища България направи невъзможното, за да събере двама братя

Още: Радостна вест: Увеличил се е броят на щъркелите у нас в сравнение с преди 10 години (СНИМКИ)

Димитър Хинков е трето поколение художник, внук на известния български художник Христо Бояджиев и син на професор Анна Бояджиева (Национална художествена академия). В момента е докторант в направление „Пластични изкуства“ в департамент „Изящни изкуства“ в Нов български университет.

През годините Димитър Хинков е участвал в над 46 самостоятелни и над 70 групови изложби на петте континента (САЩ, Франция, Германия, Китай, Италия и др.). Негови картини са част от колекциите на световни галерии, музеи, посолства. Носител е на награди за „Най-добър млад автор“ на Cite International des Art (Франция) 1998 г., Elektra (Испания) 2000 г., Галерия „Цар Освободител“ (България) 2002 г.

Основната задача и цел на Димитър Хинков е да провокира въображението - всеки да открие своя свят, своите фигури, своята интерпретация в картините му.

Още: За седма поредна година доброволци почистват Южното Черноморие

Още: Младежи събраха над 5 тона храна за самотни възрастни хора в Северозапада (СНИМКИ)

„Самата повърхност на картината отразява зрителя и по този начин тя е огледало, в което той може да се види трансформиран, променен. Идеята е публиката да се свърже емоционално с картините - да ги хареса или да ги намрази, но никога да не е безразлична към тях“, споделя Димитър Хинков.

Отличителна черта на неговото творчество е подмяната на живописната основа с нетипични за живописта материали. Платното е заменено с метал, картон, ръчно правена хартия. Върху него смелите експерименти продължават с използването на материали като смола, лак, силикон, ръчно правена хартия, автобои, пигменти, различни структури. През годините авторът непрекъснато експериментира и прави опити да подчини материала, да играе с цвета, да създава различни структури и по този начин напълно да променя повърхността на картината. Така творецът създава нов поглед, ново усещане, нов изказ на живописната картина.

Първото издание на Есенния салон е през 1903 г. Събитието става знаково за развитието на живопистта и скулптурата през 20 век. В него са излагали художници като Пол Сезан, Анлри Матис, Пол Гоген, Палбо Пикасо, Марк Шагал, Амедео Модилиани, както и скулптури като Константин Бранкузи, Аристид Майол, Шарл Деспио, Рене Ише.

 

Още: Четирима души получиха втори щанс за живот след донорска ситуация във Варна

Още: Със сложна операция: Лекари от ИСУЛ спасиха жена с рак на сливицата

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес