Страните от двете Америки гласуваха за активиране на регионален договор за отбрана срещу Венецуела. Той е в отговор на искане на САЩ, стремящи се да свалят левия президент Николас Мадуро.
Съединените щати по-рано този месец се позоваха на Междуамериканския договор за реципрочна помощ, известен с испанския си акроним TIAR, отричайки "безобидните" ходове на Венецуела.
В него се посочва предполагаемата подкрепа на Венецуела за колумбийските въоръжени групировки, отхвърлящи мирното споразумение, както и действията на венецуелските войски в учения близо до границата.
На срещата в кулоарите на Генералната асамблея на ООН страните от договора гласуваха 16 срещу 1 в полза на активирането му, заяви колумбийският външен министър Карлос Холмс.
Договорът ще позволи на страните-членки да "идентифицират и посочват лица и образувания от режима на Мадуро", участващи в престъпни мрежи", заяви Холмс.
Съгласно договора, страните могат да преследват или екстрадират служители в черния списък или да изземват активите им, каза той.
Гласуването бележи най-новото развитие в противопоставянето между Мадуро и опозиционния лидер Хуан Гуайдо, признат от повече от 50 страни за временен президент на Венецуела, припомня АФП.
Мадуро предвожда рушаща се икономика, но остава на власт с подкрепа от Русия, Китай и Куба.
Членове на TIAR са Аржентина, Бахамските острови, Бразилия, Чили, Колумбия, Коста Рика, Куба, Доминиканската република, Салвадор, Гватемала, Хаити, Хондурас, Панама, Парагвай, Перу, Тринидад и Тобаго, САЩ, Уругвай и Венецуела.
Уругвай е единствената нация, гласувала против, докато Тринидад и Тобаго се въздържаха. Куба не гласува, тъй като не участва в договора, въпреки че никога официално не се оттегли, допълва БГНЕС.
Високопоставен американски служител заяви, че TIAR е полезен начин за оказване на икономически и дипломатически натиск, отбелязвайки, че много държави от Латинска Америка нямат вътрешно законодателство, според което да действат.
„Затова смятаме, че това вероятно ще доведе до по-широко налагане на санкции“, каза той.
Богата на петрол Венецуела страда от хиперинфлация и недостиг на основни стоки от храна до лекарства - криза, която принуди около 3,6 милиона души да напуснат страната от 2016 г.