Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Закон: Тръмп няма да може еднолично да извади САЩ от НАТО, ако се върне на власт

15 декември 2023, 12:56 часа • 4797 прочитания

Конгресът на САЩ одобри законодателство, което ще попречи на всеки един президент да може да изтегли Щатите от НАТО без одобрението на Сената или без закон на Конгреса.

Още: Тръмп вади САЩ от Световната здравна организация още в първия ден от мандата си?

Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал

Какво пише в закона?

Мярката, инициирана от демократа Тим Кейн и републиканеца Марко Рубио, беше включена в годишния Закон за разрешаване на националната отбрана, който бе приет от Камарата на представителите в четвъртък и се очаква да бъде подписан от президента Джо Байдън.

Още: Рекордна сума: Сенатът на САЩ одобри 886 милиарда долара за отбрана

Разпоредбата подчертава ангажимента на Конгреса към НАТО, който беше обект на гнева на бившия президент Доналд Тръмп по време на мандата му. При Байдън алиансът придоби ново значение, особено след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през февруари 2022 г.

Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече

Още: Спря ли Тръмп войната в Украйна за 1 ден? Не, военната помощ ще продължи: Анализ на "Файненшъл Таймс"

"НАТО устоя в отговор на войната на Путин в Украйна и на нарастващите предизвикателства по света", заяви Тим Кейн, цитиран от The Hill. Той добави, че законодателството "потвърждава подкрепата на САЩ за този изключително важен съюз, който е основополагащ за нашата национална сигурност. То също така изпраща силно послание към авторитарните лидери по света, че свободният свят остава единен".

Рубио заяви, че мярката служи като важен инструмент за надзор от страна на Конгреса. "Трябва да гарантираме, че защитаваме националните си интереси и сигурността на нашите демократични съюзници", каза той в отделно изявление.

Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли

Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)

Още: САЩ и Украйна с нова стратегия във войната - целта е Путин да иска справедлив мир

Още: САЩ даде над 500 млн. долара военна помощ за Тайван

Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании

Снимка: Getty Images

Защо законодателите искат да попречат на Тръмп?

По време на мандата си Джо Байдън инвестира много в НАТО, като ангажира повече войски и военни ресурси в Европа - демонстрация на сила срещу войната на Владимир Путин. По негово време Алиансът се разшири с включването на Финландия и продължават усилията за осигуряване на пълноправното членство на Швеция.

Тръмп, който е основен претендент за президентската номинация на Републиканската партия за изборите в края на 2024 г., изпраща смесени послания относно Алианса в навечерието на вота. Защитниците на бившия президент казват, че твърдата му реторика и критиките към военния съюз са послужили за вдъхновение на държавите членки да изпълнят задълженията си да достигнат 2% от разходите за отбрана, облекчавайки тежестта върху САЩ.

Само че критиците на Тръмп казват, че думите на бившия президент отслабват единството и силата на целите на НАТО. И изразяват опасения, че Тръмп ще се откаже от ангажимента на САЩ към пакта за взаимна отбрана на Алианса или ще изтегли САЩ напълно от военния съюз.

Още: Историческо: Върховният съд на САЩ решава за имунитета на Доналд Тръмп

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес