Израел е планирал да нанесе удар по ирански ядрени обекти още следващия месец - май, но през последните седмици американският президент Доналд Тръмп е отказал да окаже необходимата задължителна подкрепа на САЩ за този ход. Причината - започналите преговори с Техеран за ограничаване на иранската ядрена програма, твърди The New York Times, позовавайки се на представители на администрацията на републиканеца и други лица, запознати с дискусиите. Тръмп е взел решението след месеци на вътрешни дебати.
Хора от кръга на Тръмп на различни позиции
Появили са се разломни линии между служители на администрацията - някои са скептични и говорят за ескалация, а други смятат, че атака срещу Иран може да унищожи ядрените амбиции на страната и така да се избегне по-голяма война. Ръководителят на Централното командване на САЩ генерал Майкъл Курила и съветникът по националната сигурност Майк Уолц са били по-скоро "за".
Още: Иранските военни вече са в повишена готовност заради Тръмп
Директорът на националното разузнаване Тулси Габард, която защити Владимир Путин за инвазията в Украйна и в миналото се беше срещала със сирийския диктатор Башар Асад, обаче е представила нова разузнавателна оценка, според която натрупването на американско оръжие може потенциално да предизвика по-широк конфликт с Иран, който САЩ не желаят. Става въпрос за двата самолетоносача "Карл Винсън" и "Хари Труман", които Щатите разположиха съответно в Арабско и Червено море, двете ракетни батареи „Пейтриът“ и ПВО системата THAAD в региона, както и поне шестте бомбардировача B-2 в базата на остров Диего Гарсия в Индийския океан.
Началникът на канцеларията на Белия дом Сузи Уайлс, министърът на отбраната Пийт Хегсет и вицепрезидентът Джей Ди Ванс са изразили съмнения относно атаката. В крайна сметка е бил постигнат някакъв вид консенсус.
Снимка: Getty Images
Междувременно Иран и САЩ започнаха преки преговори в оманската столица Маскат за ядрена сделка. Техеран заяви, че няма да се откаже напълно от ядрената си програма, но може да я ограничи. Иска обаче облекчение от санкциите срещу петрола и други отстъпки. Щатите са готови да допуснат всичко освен създаване на ядрено оръжие от страна на Ислямската република - поне така може да се тълкува излязлата в публичното пространство информация от дискусиите: Ядрените преговори Иран-САЩ: Както с войната в Украйна, Тръмп е пред провал и тук.
Джей Ди Ванс е заявил зад кулисите, че Тръмп има "уникална възможност" да сключи сделка. А ако преговорите се провалят, президентът можел да подкрепи израелска атака.
Израел е готов с планове за нападение
Наскоро израелски служители са разработили планове за нападение на ирански ядрени обекти през май. Били са готови да ги изпълнят и са смятали, че САЩ ще дадат съгласието си. Целта на тези евентуални удари е била забавяне на разработването на иранско ядрено оръжие с една или повече години: Нова оценка от САЩ: Иранците за дни могат да обогатят уран за ядрено оръжие.
Почти всички подобни планове изискват помощта на САЩ не само за защита на Израел от ответен удар, но и за гарантиране на успеха на израелска атака (с разузнаване и насочване например), което би превърнало Съединените щати в основна част от самото нападение.
Висши израелски служители са информирали колегите си от САЩ за план с удари по подземни ядрени обекти, в комбинация с набези на командоси, или продължителна кампания с бомбардировки. Надявали са се в това да се включат американски самолети. Израелският премиер Бенямин Нетаняху доста е бързал и САЩ не са били сигурни, че така може да се стигне до успех.
Още: САЩ са предложили Русия да се сдобие с ирански уран за ядрено оръжие
Засега Тръмп е предпочел дипломацията пред военните действия, отбелязва NYT. През първия си мандат той развали ядрената сделка с Иран, договорена от администрацията на Барак Обама, след което иранците започнаха ударно да обогатяват уран за ядрена бомба, макар да отричат и да казват, че програмата им е изцяло с граждански цели. Но през втория си мандат, в желанието си да избегне въвличането в нова война в Близкия изток, републиканецът започна пак преговори и даде срок на Ислямската република от няколко месеца за споразумение.
Снимка: Getty Images
Тръмп е казал на Бенямин Нетаняху, докато той беше на посещение в Белия дом миналата седмица, че САЩ няма да подкрепят атаката. След срещата Нетаняху заяви, че споразумение с Иран би работило само ако позволява на подписалите го да „влязат, да взривят съоръженията, да демонтират цялото оборудване под американски надзор и с американско изпълнение“.
На следващия ден Тръмп заяви, че израелски военен удар срещу Иран все пак остава опция. „Ако това изисква военни действия, ние ще имаме военни действия. Израел, очевидно, ще бъде лидер в това": Тръмп предупреди: Израел ще удари Иран, ако ядрените преговори пропаднат.
Предишните атаки и новият сценарий
Израел отдавна планира да атакува ирански ядрени съоръжения, като репетира бомбардировки и изчислява колко щети може да нанесе със или без американска помощ. Причината е, че страната вижда колко отслабена е Ислямската република - нейният най-голям враг.
При атаките на Техеран срещу Израел през април и октомври миналата година повечето от иранските балистични ракети не успяха да пробият американската и израелската защита. "Хизбула", която е едно от ключовите прокси сили на иранците, беше почти унищожена от израелската военна кампания миналата година. Последвалото падане на правителството на Башар Асад в Сирия, което бе подкрепяно от Техеран, прекъсна основен маршрут за контрабанда на оръжия от Иран.
Системите за противовъздушна отбрана в Иран и Сирия също бяха унищожени, както и съоръженията, които иранците използват за производство на ракетно гориво. Това за известно време ограничи възможността на страната да произвежда нови ракети. Това беше резултатът от израелско ответно нападение през октомври: Недостиг на ирански ракети за "Хизбула", хутите и Путин: Резултати от ракетната атака на Израел.
Снимка: Getty Images
Тайни израелски операции: ЦРУ помага
След посещението на Нетаняху в САЩ Тръмп е възложил на директора на ЦРУ Джон Ратклиф да пътува до Йерусалим. Миналата сряда той се срещна с израелския премиер и с Давид Барнеа - ръководителя на шпионската агенция „Мосад“, за да обсъдят различни варианти за справяне с Иран. Говорили са и за тайни израелски операции, провеждани с подкрепата на САЩ, както и за по-агресивно прилагане на санкциите, пише The New York Times.
Още: Йеменското правителство готви офанзива срещу хутите: САЩ помагат, Саудитска Арабия се чуди
Американски официални лица отдавна твърдят, че Израел, действайки самостоятелно, не би могъл да нанесе достатъчно значителни щети на иранските ядрени обекти само с бомбардировки. Израел, от своя страна, отдавна се стреми към най-голямата, 30 000-килограмова американска конвенционална бомба, която би могла да нанесе значителни щети на ключови ирански ядрени обекти под планините. Най-високообогатеният уран на Иран, близък до бомбения клас, е скрит из цялата страна на множество места.
Бригаден генерал Мохамед Багери, ръководител на иранските въоръжени сили, заяви в реч на 6 април, че Иран не желае война и иска да разреши противопоставянето със САЩ чрез дипломация. Но той предупреди: „Нашият отговор на всяка атака срещу суверенитета на Ислямската република ще бъде силен".
Още: Китай разби надеждите на Тръмп за Иран, Техеран умело изнудва чрез ядрената си програма