Американските изследователски екип съобщи, че за първи път са успели да излекуват жена с ХИВ. Лечението е осъществено чрез трансплантация на стволови клетки. Очаква се този тип лечение да бъде достъпен за все повече хора оттук нататък.
Още: Американски сенатори: Тръмп повтаря пропагандата на Путин, срамно е (ВИДЕО)
Още: Тръмп прегърна путинизма, нарече Зеленски "диктатор" и "средно успешен комик"
Досега са регистрирани само още три подобни случая, при които мъже са били излекувани от ХИВ вируса. Известни са и два случая при жени, чиито имунни системи са се преборили с вирус.
Карл Дифенбах, директор на Division of AIDS at the National Institute of Allergy and Infectious Diseases, които финансират изследването, съобщи пред NBC, че случаите от последните месеци, при които хора побеждават ХИВ вируса, дават надежда.
„Важно е успехите ни да продължат“, каза той.
Още: Републикански сенатор за Путин: Или в затвора, или екзекутиран, не може да му се вярва! (ВИДЕО)
Още: Руски военни самолети са забелязани да летят край бреговете на Аляска (ВИДЕО)
Първият случая, при който човек беше излекуван от ХИВ, е на Тимъти Рей Браун, на когото бяха трансплантирани стволови клетки от донор с рядка генетична аномалия, чрез които организмът развива естествена резистентност към ХИВ вируса. За случая на Браун се разбра през 2008г. и оттогава по този начин са излекувани още двама пациенти. При много обаче лечението не е проработило.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Рейтингът на Тръмп у дома пада, американците все по-разтревожени за икономиката
Още: Брутално меле между пропалестински протестиращи и израелци се разрази в Ню Йорк (ВИДЕО)
Експерти предупреждават, че е неетично да се правят опити да се лекува ХИВ чрез трансплантация на стволови клетки, тъй като това е токсична, понякога фатална процедура.
Д-р Дебора Персо, специалист по педиатрични инфекциозни болести в Медицинския факултет на университета Джон Хопкинс, каза, въпреки вълнението около последния успешен случай, методът за лечение със стволови клетки все още не може да се счита за панацея за всички заразени.