Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тръмп: Време е страните възползващи се от военната ни сила, да започнат да си плащат

27 декември 2018, 17:10 часа • 2981 прочитания

Президентът на САЩ Доналд Тръмп използва визитата си в Ирак – първа при американски войски в конфликтна зона, откакто зае поста в Белия дом - за да защити изтеглянето от Сирия и обяви край на американската роля на „световен полицай“, предаде AFP.

Тръмп, придружен от съпругата си Мелания, пристигна късно в сряда в авиационната база Ал-Асад в Западен Ирак след онова, което той описа като стресиращ, таен полет на Еър Форс 1.

Той разговаря с група от около 100 души предимно от специалните части и отделно с военни лидери, преди да отпътува няколко часа по-късно след посещение, което предизвика спорове в Ирак.

Планираната среща с иракския премиер Адел Абдел Махди бе отменена и заменена с телефонно обаждане, съобщиха от кабинета на премиера.

Тръмп покани Абдел Махди да посети Вашингтон и той е приел, съобщиха от Белия дом.

Той се ръкува с униформени бойци, раздаде автографи и позира за снимки в базата.

Повдигащите духа президентски посещения на американски войници във военните зони е дългогодишна традиция в годините след терористичните атаки на 11 септември 2001 г.

"Не е честно, когато бремето пада все върху нас. Ние не искаме от нас да се възползват толкова страни, заради нашата невероятна военна сила. Те не плащат за това и ще трябва да го направят."

"Ние сме разпръснати по целия свят. Дори в страни, за които повечето хора дори не са чували. Честно казано, това е абсурдно", добави той.

Тръмп заяви пред репортери, че е отхвърлил настояването на генералите за продължаване военното присъствие в Сирия, където около 2 000 американски войници, към които се присъединяват други чуждестранни войски, подпомагат местните бойци, борещи се с ислямската джихадистка група „Ислямска държава“(ИД).

Посещението на Тръмп предизвика критики, включително от страна на бившия премиер Хайдер ал-Абади.

Начинът на посещението на Тръмп "не е съизмерим с дипломатическите норми и отношенията със суверенните държави", заяви Абади.

"Действията по отношение на Ирак и неговия суверенитет по този начин ще навреди на иракско-американските отношения", допълни той.

Подкрепяните от Иран групи, които сформират ключов блок в иракския парламент, реагираха гневно.

От шиитското движение Харакат ал Нуджаба казаха, че присъствието на американските сили в Ирак е "нарушение на суверенитета на страната" и "сега е задължение на правителството да изгони американските сили".

"Неуважението на Тръмп към суверенитета на Ирак няма да остане ненаказано," каза той, добавяйки, че "няма да позволи на Ирак да бъде база, използвана за заплаха за други страни".

Ръководителят на проиранската военизирана група Асаиб Ахл ал-Хак, Каис ал-Хазали, написа в Туитър, че "посещението на Тръмп в американска военна база без оглед на дипломатическите норми разкрива реалността на американския проект в Ирак".

Отговорът на Ирак, каза той, "ще бъде решението на парламента да отстрани военните ви сили" едностранно.

ИД, която някога контролираше територии в Ирак и Сирия, беше изтласкана и в момента е в нелегалност.

Според стенограма, разпространена от Белия дом, Тръпм е благодарил на войските за "почти пълното унищожаване" на ИД и казал, че някои американски войници от Сирия ще дойдат тук за престой, но много от тях ще се върнат у дома".

След като напусна Ирак, Тръмп спря в авиобазата на Рамщайн в Германия, преди да отлети за Съединените щати.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес