Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Съдът в САЩ изглежда е помогнал Тръмп да стане президент

21 март 2018, 13:03 часа • 3983 прочитания

Доналд Тръмп можеше и да не е президент на САЩ, ако съдебно решение, взето през 2011 година, всъщност не беше взето или съдът беше застанал на различна позиция. Това коментира сайтът WhoWhatWhy*.

Още: Нов горски пожар избухна край Лос Анджелис, хиляди акри са в пламъци, тече евакуация (ВИДЕО)

Още: Стрелба в американска гимназия, има пострадали (ВИДЕО)

Става въпрос за решение на Апелативния съд в Манхатън, Ню Йорк, като публично подробности и документи по решението излизат чак сега. А тези документи доказват, че Тръмп приема финансиране от компания, която е собственост на човек с криминално досие – Феликс Сатър. Това е наказауемо съгласно федералното финансово законодателство в САЩ и със сигурност би било обстоятелство, което, ако беше известно, щеше да е огромна пречка пред кандидатурата на Тръмп за президент.

Сатър е с дебело криминално досие – намушкал е със счупена чаша човек в лицето по време на сбиване в бар през 1998 година и е пледирал "виновен" при процес за рекет и изнудване в полза на руска мафиотска организация, като при това дело става въпрос за борсова измама на стойност 40 млн. долара. Работи в Bayrock – компания, която в началото на века е партньор на Тръмп по сделки с недвижими имоти.

В случая, за който става въпрос сега, Bayrock, на която всъщност Сатър е бил скрит партньор, е дала финансиране за проекти на Тръмп като Trump SoHo, за който сегашният американски президент получава заем от 275 млн. долара, и проекти във Форт Лодърдейл и Финикс. А възможността Сатър да влезе в Bayrock е гарантирана след признанието му пред съда относно измамата за 40 млн. долара, тъй като той става информатор на ФБР, а досието му бива засекретено.

Още: ООН: Столицата на Хаити може да бъде завладяна от банди 

Още: За сефте: Мъск контра на Тръмп за инвестицията от 500 млрд. долара в ИИ

Скандалното в случая с Bayrock е, че Сатър бива прикрит като партньор, като бива представен за заемодател и заради уж даден от него заем Bayrock му връща 5 млн. долара. Феликс Сатър има и 63% дивидент от печалбата на компанията.

Всъщност е могло всичко да стане публично още през 2011 година, но съдът е отказал достъп до документите на репортера на The Daily Beast Уейн Барет, който сега работи за Village Voice. Сега документите стават публични след дело, заведено от Forbes.

* WhoWhatWhy е проект на разследващия журналист Ръс Бейкър. Той е дългогодишен разследващ журналист, работил за издания като Newsday и The New York Times, като е известен с книгата си "Семейство от тайни", посветена на семейство Буш и предполагаемите връзки на Джордж Буш-старши със скандали като "Уотъргейт" и убийството на Джон Кенеди.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес