Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ще има ли съд по две обвинения за бившия шеф на кампанията на Тръмп?

16 август 2018, 16:30 часа • 1401 прочитания

Данъчна и банкова измама – това се очертава като официално обвинение пред съда и резултат от прочутото в цял свят разследване на бившия директор на ФБР и сегашен специален прокурор Робърт Мълър. Мълър разследва възможна руска намеса в американските президентски избори и дотук от работата му официално обвинение имаше само срещу началника на предизборната кампания на американския президент Доналд Тръмп – Пол Манафорт. Дясната ръка на Манафорт – Рик Гейтс, се призна за виновен във финансова злоупотреба заради Манафорт и сътрудничи на разследването в зямана на по-леко наказание.

Още: Чистка на Тръмп в Пентагона заради помощта за Украйна: Байдън се е подсигурил

Още: Тръмп: Ако Илон Мъск иска да придобие TikTok, нямам против

Дали Манафорт в крайна сметка ще бъде обвинен в данъчна и банкова измама ще стане ясно съвсем скоро, след като съдебното жури ще започне обсъждането по въпроса в 9:30 часа (16:30 часа българско време) днес (16 август), посочва CNN.

Представянето на доказателства "за" и "против" Манафорт продължи 12 дни. Пред съда бяха изложени общо 388 доказателства в подкрепа на тезата, че началникът на кампанията на Тръмп трябва да отговаря за данъчна и банкова измама – най-вече за скрити от американските данъчни банкови сметки в чужбина, които Манафорт не вписва в данъчната си декларация. Основен момент в тезата на обвинението е, че Манафорт е измамил с 16 млн. долара Federal Savings Bank, като му е помагал директорът на банката Стив Калк, който е искал пост в администрацията на Доналд Тръмп, информира британският вестник The Independent.

Учудващо, самият Манафорт не свидетелства, а защитата му не покани никакви свидетели, които да го подкрепят. Калк също не свидетелства – за разлика от служители на Federal Savings Bank, които описаха пред съда как са заподозрели нередности по отпускането на заеми и кредити за Манафорт. Адвокатите на Манафорт обаче не пропускаха да кажат, че той е разчитал на Рик Гейтс като съдружник и не е следил работата му. Освен това, защитата на Манафорт изтъкна, че той е достатъчно богат – имал над 21 млн. долара, за да мами която и да е банка да му дава пари. А Federal Savings Bank все още не е почнала да запорира и конфискува имуществото, което Манафорт е заложил за получаването на 16-те млн. долара, макар те още да не са върнати.

Още: Тръмп помилва основателя на Silk Road

Още: Тръмп обяви колко ще задели за инвестиции в сферата на изкуствения интелект

Кипърските връзки

Макар че срещу Манафорт все още няма обвинение, че е работил с помощта на руски капитали, за да стане Тръмп президент, трупащите се доказателства за финансовото му състояние повдигат неудобни въпроси. Основно укритите сметки и доходи от чужбина на Манафорт касаят работата му за бившия украински президент Виктор Янукович, който беше свален от поста си с вълната от протести, известна като "Майдан". В медиите се появи информация, че Манафорт има 15 и повече сметки в Кипър и те са били затворени точно преди да се наложи редица кипърски банки да бъдат поставени под специален държавен надзор заради банковата криза на Острова на Афродита.

По време на предварителния процес Рик Гейтс посочи, че украински олигарси са плащали на Манафорт, а връзката, през която Манафорт е получавал скъпи подаръци – например часовници и дрехи, е кипърска юридическа фирма, препоръчана от Олег Дерипаска – един от приближените до Владимир Путин олигарси. А бившият гуверньор на Централната банка на Кипър Паникос Деметриадис (на поста до 2014 година) посочва в своя статия за EUObserver, че два трансфера на пари през най-голямата кипърска банка – Bank of Cyprus, касаещи Манафорт – за 900 000 долара и 1 млн. долара, са били маскирани като заеми. Това е станало в периода 2014 – 2015 година – след всички взети мерки, включително за сигурност, през периода 2012 – 2013 година заради кипърската банкова криза. Чак през 2015 година Bank of Cyprus прекратява работата си с Манафорт, но защо е отнело толкова време да бъде взето това решение, пита Деметриадис.

В цялата история ключово се оказва името на министъра на търговията на САЩ Уилбър Рос – човекът, който стои в основата на спасяването на хазартния бизнес на Доналд Тръмп в Атлантик Сити. Според The Wall Street Journal Рос е бил човекът, който е изиграл основна роля за това едни руски акционери в Bank of Cyprus да отстъпят пред други – по-конкретно пред Виктор Векслберг. Векселберг е един от седемте руски олигарси, на които САЩ наложи санкции като хора, печелещи от режима на Владимир Путин. И Рос, и Векселберг влизат в Bank of Cyprus в близък период от време – Рос става неин вицепрезидент. А според The Wall Street Journal кипърски политици са ходили при Уилбър Рос с идеята да го привлекат – гледната точка на Паникос Деметриадис е, че ако това е вярно, то Кипър е послужил като своеобразен брокер между американски и руски интереси.

Още: Зимата скова Тексас: Необичайна снежна буря вилнее в южните щати, в Чикаго - минус 21

Още: 18 щата с дело срещу заповедта за отмяната на гражданство по рождение на Тръмп

Връзките на Манафорт може да се окажат само прелюдията, заключва Деметриадис.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес