Американският Конгрес одобри най-голямата данъчна реформа в САЩ за последните 30 години. Това се приема като значима победа на президента Доналд Тръмп, чието предизборно обещание беше именно намаляване на данъчната тежест.
Още: Русия не воюва официално със САЩ, но Путин притиска Тръмп и на бойното поле
Още: Американците са недоволни: Рейтингът на Тръмп пада
51 "За" и 48 "Против" - с този резултат беше одобрена реформата, която трябва да намали данъците на корпорациите и дребния бизнес и значително да увеличи икономическия растеж на страната. "За" гласуваха всички републиканци, против - всички демократи. Преди вота обикновени граждани също се обявиха срещу инициативата, предаде БНТ.
"Това е абсолютен позор. И тук не става дума за идеологически различия. Това е нещо драстично противоречащо на онова, от което Америка се нуждае. Защо едно семейство от средната класа трябва да плаща повече, докато всяка корпорация плаща по-малко", заяви Чък Шумър, лидер на демократите в Сената.
За републиканците това е стъпка в правилната посока.
Още: "Не предприемайте ответни мерки": САЩ с призив към останалите страни, след като им наложи мита
Още: Знак, че САЩ се отдръпват от Киев: Без военния министър на важна среща за Украйна
"Това е важно постижение за страната, което хората ще оценят и одобрят. Очевидно е, че изисква да продължим обсъждането му с американския народ", поясни Мич Макконъл, лидер на републиканците в Сената.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Тук мирише на сделка": Странното дело срещу кмета на Ню Йорк приключи внезапно
Още: Мъск да се подложи на тест за наркотици: Входираха законопроект в Конгреса
За Доналд Тръмп това ще бъдат наистина щастливи празници, коментират анализатори, защото той не само изпълни едно от предизборните си обещания и записа в актива си значимо законодателно събитие, но и защото успя да накара Републиканската партия да работи в полза на инициативите му.
Кои са другите печеливши - безспорно големите компании - от досегашните 35%, те вече ще плащат само 21% корпоративен данък. При данъкоплатците намалението е най-голямо чувствително за най-богатите и най-незначително за най-бедните.
Оказва се, че в много от щатите, които и сега имат по-високи данъци и по-високи цени на имотите, ще плащат повече, според новите правила. Всичко това ще доведе до увеличаване на дефицита с 1,4 трилиона долара в следващите 10 години, което ще се добави към сегашните около 20 трилиона. Действието на закона изтича през 2025 година.
Още: "Много ядосаният" Тръмп и Путин лице в лице?