САЩ обявиха, че са снабдили Украйна с противорадиолокационни ракети. Зам.-министърът на отбраната Колин Кал потвърди на 8 август, че американските власти са направили трансфера към Украинските въоръжени сили, без да дава подробности колко са на брой и какви точно са ракетите. Заяви само, че украинските войски ще могат да ги изстрелват поне от някои от наличните си самолети.
Още: Светът през 2024 г.: Президентските избори в САЩ - атентатът срещу Тръмп и победата му
Още: Президентът на Панама отвърна на Тръмп: Панамският канал не се продава
⚡️US confirms it provided Ukraine with anti-radiation missiles.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) August 9, 2022
Colin Kahl, U.S. Under Secretary of Defense for Policy, confirmed on Aug. 8 that American authorities have transferred unspecified "anti-radiation missiles" to the Ukrainian Armed Forces.
Тези ракети обикновено са "въздух-земя" – т.е. се изстрелват от въздуха по наземни цели, макар че в някои случаи могат да бъдат изстрелвани и по други въздухоплавателни средства. Държат се в наземни радарни станции, използвани за насочване на ракети земя-въздух към открити вражески самолети.
Още: Мексиканските власти конфискуваха повече от 400 000 хапчета фентанил
Още: AI изчисли скандал между Тръмп и Илон Мъск през 2025 г.
Противорадиолокационните ракети (ARM) се насочват към радиочестотните излъчвания на противника, предимно от радиолокационните станции на противниковите системи за противовъздушна отбрана, и ги унищожават или извеждат от строя.
Въпреки че Кал не говори в детайли, след изказването му се появиха снимки в социалните мрежи, на които се виждат видимите останки от високоскоростна противорадиолокационна ракета AGM-88 (HARM), за която се твърди, че е била изстреляна по руска позиция. Официално съобщение от американските власти за изпращане на такъв тип ракета няма, но War Zone пише, че именно тя вече действа на бойното поле в Украйна.
Още: Тръмп обеща да възобнови екзекуциите в САЩ
Още: Събра се със семейството си: Известен наркобос излезе от затвора и се завърна в Колумбия
Russian channels have posted images of what appear to be the remains of an AGM-88 HARM antiradiation missile. A fragment of the HARM’s BSU-60A/B stabilization fin can be seen in the wreckage.
— OSINTtechnical (@Osinttechnical) August 7, 2022
The missile was reportedly fired at a Russian position. pic.twitter.com/GCNA55CJdj
Още: Фонтан от лава: Един от най-активните вулкани на земята с мащабно изригване (ВИДЕО)
Още: По 100 години затвор: Американска гей двойка си осинови момченца, за да ги изнасилва
Снимки на част от AGM-88 HARM се появи в руски канали в социалните мрежи. В останките се вижда фрагмент от стабилизиращата перка BSU-60A/B на HARM. След преглед на изображенията от страна на War Zone - кодирането и общите компоненти изглеждат точни и не са отчетени никакви явни форми на манипулиране на изображенията, въпреки че те са с ниска разделителна способност.
Ракетата може да се използва в различни режими, включително да се изстрелва, без дори да има излъчвател, към който да се насочи - или в общата посока на открит излъчвател. Това се прави с цел превантивно потискане на вражеската противовъздушна отбрана, за да се защитят пристигащите съюзнически самолети, насочващи се към райони, които биха ги поставили в обсега на посочените заплахи. Днес средствата за електронна поддръжка (ESM) и приемниците за радиолокационно насочване и предупреждение (RHWR) са изминали дълъг път, като са станали много по-способни, а в някои случаи са по-малки, по-евтини и по-точни. Те могат да бъдат разположени на земята по цялото бойно поле или чрез самолети и дори дронове.
Изстрелването от въздуха е идеално за AGM-88, тъй като осигурява много по-добри кинетични характеристики - по-голям обсег и скорост. То също така дава възможност за много по-добра позиция за засичане на присъствието, общата посока или дори географското местоположение на излъчвателя на заплаха.
Изтребителите на Украйна са машини от съветската епоха и напълно им липсват подходящите интерфейси за съвременното оръжие, съвместимо със стандартите на НАТО. Но е възможно чрез груба модификация украинците да са успели да го вкарат в действие.
Кал направи коментарите си по време на брифинг на 8 август, на който обяви нов пакет от военна помощ от САЩ за Украинските въоръжени сили, който в крайна сметка може да достигне стойност до 1 млрд. долара. Помощите включват: допълнителни ракети GMLRS за използване в доставяните от САЩ високомобилни артилерийски ракетни системи HIMARS; боеприпаси, които да вървят заедно с предоставяните от американските власти усъвършенствани зенитно-ракетни системи NASAMS; допълнителни противотанкови ракети Javelin и др.