В доклада на американското разузнаване се посочва, че между 2020 и 2022 г. Русия е предприела "съгласувани усилия" за подкопаване на общественото доверие в най-малко 11 избори в 9 демократични държави, включително в САЩ. Допълнителни 17 демокрации са били обект на нападение чрез "по-слабо изразени" методи, включващи руски съобщения и дейност в социалните медии, които са имали за цел да засилят вътрешните наративи, свързани с честността на изборите, се добавя в доклада.
Още: Арестуваха мъж, заподозрян, че е подпалил спяща жена в метрото в Ню Йорк
Още: Тръмп си хареса милиардер за зам.-министър на отбраната
Още: САЩ: Русия е похарчила $300 млн., за да влияе на политици в над 24 държави
Каква е целта на Русия?
Русия използва шпионската си мрежа, държавните и социалните мрежи, за да подкопава общественото доверие в изборите по света, се посочва в доклад на американското разузнаване, публикуван днес и предоставен на около 100 държави.
Още: Канадският премиер губи подкрепа в партията си
Още: Доналд Тръмп сигурен, че Мъск никога няма да стане президент
"Русия се е съсредоточила върху провеждането на операции за намаляване на общественото доверие в честността на изборите", се казва в доклада, като се цитират констатации на американската разузнавателна общност. "Това е глобално явление. Нашата информация показва, че висши руски държавни служители, включително в Кремъл, виждат стойност в този вид операции за оказване на влияние и ги възприемат като ефективни", се посочва още в доклада на американското разузнаване.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп вади САЩ от Световната здравна организация още в първия ден от мандата си?
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Оценката, която е изпратена в телеграма до посолствата на около 100 държави в Европа, Азия, Африка и Северна Америка, идва на фона на засиленото напрежение между Вашингтон и Москва заради пълномащабната инвазия на Русия в Украйна.
Какви механизми използва Русия, за да влияе на изборните процеси?
В доклада се твърди, че Русия използва както "скрити, така и явни механизми" за оказване на влияние върху изборите. Това включва мрежи за влияние, управлявани от нейната агенция за сигурност, Федералната служба за сигурност (ФСБ), която тайно се е опитала да сплаши служители на предизборната кампания на изборите в неуточнена европейска държава през 2020 г., се казва в доклада.
Още: Словакия обвини Русия в намеса в изборите
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
Руските държавни медии са засилили "фалшиви твърдения за измами при гласуването" на множество избори в Азия, Европа, Близкия изток и Южна Америка през 2020 г. и 2021 г., се казва още в доклада.
Русия също така е използвала платформи за социални медии и "прокси уебсайтове", за да хвърли съмнение върху честността на изборите в една южноамериканска държава миналата година, се казва в доклада.
"За Русия ползите от тези операции са две: да посее нестабилност в демократичните общества и да представи демократичните избори като нефункционални, а излъчените в резултат на тях правителства - като нелегитимни", се казва в доклада.
Съединените щати признават "собствената си уязвимост към тази заплаха", като руските участници са се стремили да подкопаят общественото доверие в изборите през 2020 г., които президентът Джо Байдън спечели срещу Доналд Тръмп.
На брифинг за медиите служител на Държавния департамент на САЩ заяви, че Русия е била окуражена да продължи с операциите за влияние върху изборите след предполагаемия си успех в разпространението на дезинформация за изборите в САЩ през 2020 г. и пандемията от Ковид-19.
Още: Русия залива с дезиформация Словакия в навечерието на парламентарните избори
"Русия се възползва от това, което възприема като сравнително евтин успех през 2020 г. в Съединените щати, за да предприеме това в по-широк, глобален мащаб", заяви служителят при условие на анонимност. "Определено виждаме изборите в САЩ като катализатор."