Специалният прокурор Робърт Мълър обяви в петък обвиненията срещу 13 руски граждани и три компании за предполагаема намеса в президентските избори в САЩ от ноември 2016 г.
В обвинението е записано, че те са е разпространявали пропаганда срещу кандидата на демократите Хилъри Клинтън и в подкрепа на Доналд Тръмп.
Трима от тях са обвинени в заговор, а петима - в кражба на самоличност. Три руски компании също са включени в обвинителния акт, според който обвиняемите са използвали компютърни системи в САЩ, за да скрият "руския" произход на дейностите си. "Обвиняеми, които се маскират като лица от САЩ и създават фалшиви самоличности в САЩ, са управлявали страници в социални мрежи и групи, замислени така, че да привличат американска публика," се казва в документа, цитиран от CNBC.
В списъка е включена и организацията "Агенция за интернет изследвания" - т. нар. "Фабрика за тролове", свързвана със създаването на съдържание в социалните мрежи, за което разузнавателната общност в САЩ смяташе, че е целяло да повлияе на резултата.
Сред руските граждани, срещу които има повдигнати обвинения, е и бизнесменът Евгений Пригожин, свързван с "фабриката". Известен като ресторантьора, обслужващ официални мероприятия на президента Владимир Путин и доставящ храни за редица държавни учреждения и училища, той често бива наричан "Готвача на Путин" и е сочен като финансовия гръб зад частната военна компания "Вагнер", която действа в Сирия и през миналата седмица, според редица данни, които Кремъл отрича, се забърка в операция срещу водената от САЩ международна коалиция. Съгласно различни информации, руските наемници и участващите сили на Башар Асад са дали стотици жертви, но всички официални руски източници отричат такова нещо. Пригожин вече е в списъка на санкционирани руснаци заради украинската криза.
"Организацията е имала стратегическата цел да посее разногласия в американската политическа система, включително по време на президентските избори през 2016 г. Подсъдимите са публикували очерняща информация за няколко кандидата и от началото до средата на 2016 г. операциите са им включвали подкрепа за президентксата кампания на Доналд Дж. Тръмп и очерняне на Хилъри Клинтън" пише в обвинителния акт.
Според документа обвиняемите са започнали заговора "да навредят на Съединените щати" още през 2014 г., и това включвало президентските избори през 2016 г. За тази цел те създали редица страници в социалните мрежи на теми като имиграцията, движението Black Lives Matter, религия и други.
Мълър бе назначен да ръководи разследването, след като министърът на правосъдието Джеф Сешънс си направи отвод, а директорът на ФБР Джеймс Коми, който дотогава се занимаваше с темата, бе уволнен по заповед на Тръмп.
Припомняме, че преди две седмици беше оповестена докладна записка от 4 страници, съставена от от републиканецът Девин Нунес - председател на комисията по разузнаване на Камарата на представителите и приближен на Тръмп. Тя визира действията на ФБР и американското министерство на правосъдието при наблюдението на член от екипа на Тръмп по време на предизборната му кампания през 2016 година. Става въпрос за Картър Пейдж - човекът, който съгласно изготвеното по поръчка на лагера на Хилари Клинтън досие за Тръмп от британския разузнавач Кристофър Стийл е бил "пратеникът и връзката" между Доналд Тръмп и шефа на "Роснефт" Игор Сечин. Според данните на Стийл, Сечин е предал през Пейдж предложение на Тръмп да му плати 1 млрд. долара, ако успее да премахне санкциите на САЩ срещу Русия, стига да стане следващия американски президент.