Вашингтон и Пекин искат да стабилизират връзките между САЩ и Китай и да се справят конструктивно с проблемите в отношенията си. Това заяви министърът на финансите Джанет Йелън, която бе на посещение в азиатската страна.
Още: САЩ и Русия с нова размяна на затворници: Путин пусна жената, дала 50 долара на Украйна
"Има предизвикателства, но вярвам, че и двете страни имат желание да стабилизират отношенията си и да решават конструктивно проблемите, които всеки от нас вижда", каза Йелън. Целта е това да стане "честно, откровено, с уважение и да се изградят продуктивни отношения занапред", добави тя.
Йелън окачестви пътуването си като успешно и подчерта, че е нужно двете страни да възобновят диалога, като разработят канали за комуникация. "Това със сигурност беше основната цел на моето пътуване. Мисля, че в този смисъл то беше успешно", каза тя.
Китайският президент нареди на военните да засилят бойната подготовка
Още: Антониу Гутереш: Израел да пусне хуманитарните доставки в Газа
Още: Панама отхвърли идеята на САЩ за американски военни бази на нейна територия
Йелън се срещна с официални лица, сред които премиерът Ли Цян, вицепремиерът Хе Лифенг, министърът на финансите Лиу Кун и Пан Гуншенг, когото американски представители определиха като ръководител на Китайската централна банка. Въпреки че посещението не доведе до конкретни пробиви, Вашингтон и Пекин се договориха да продължат обмена.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Край на издирването на оцелели: Стотици жертви след трагедията в нощен клуб (ВИДЕА)
Още: Тръмп опитва да развали "брака по сметка" между Русия и Китай
Китай и Русия разширяват военноморското сътрудничество
Основната тема, която разделя САЩ и Китай, е статутът на Тайван. Пекин твърди, че островът е неразделна част от страната и има опасения, че готви офанзива, за да поеме контрола над него. В тази връзка президентът Си Цзинпин наскоро призова армията да засили бойната си подготовка, като обяви пред войниците, че не трябва да се страхуват да се бият.
Китай многократно е призовавал американски служители да не се ангажират с тайванските лидери, разглеждайки това като подкрепа за желанието на Тайван да бъде разглеждан като отделен от Пекин. След посещението на тогавашния председател на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси в Тайван през август миналата година, Китай организира военни учения около острова и проведе учения и бойни стрелби в региона.
Още: За да се погрижи за "красивата си коса“: Тръмп отмени мерки за пестене на вода
Още: САЩ ще борят руския "сенчест флот" с нов инструмент
Пекин не се е отказал от използването на сила, за да постави Тайван под свой контрол. През 2005 г. той прие закон, даващ на Китай правно основание за военни действия срещу Тайван, ако островът се отцепи.