Американският президент Доналд Тръмп иска да прекрои политическата карта на света. Неговата визия изглежда е, че по-малките страни - като може би Гренландия, Украйна и Тайван - трябва да попаднат под влиянието на местната голяма сила, докато САЩ, Русия и Китай разширяват своите регионални зони на влияние. Има порочна логика в този нов световен ред, ако човек изключи принципите на демокрация, независимост, съвместно съществуване, граници и основни права за всички нации, независимо от размера. Той просто твърди, че силата е правилна. Доналд Тръмп вярва, че САЩ са най-могъщата страна и той е решен да направи Америка отново велика у дома и в чужбина, пише Sky News.
Може ли Тръмп да стане като крал Чарлз?
Според анализа, лидерите на трите основни британски политически партии избраха да не излизат публично с някакви лични опасения, които може да имат относно намеренията на администрацията на Тръмп. Лейбъристите, консерваторите и реформистите в Обединеното кралство заключиха, че изсмукването е най-добрият начин да се справите с новото президентство в Америка.
Доналд Тръмп вече приветства новината за присъединяване към Британската общност с думите: „Обичам крал Чарлз. Звучи ми добре!“ - това написа американският президент в своята платформа Truth Social. Към момента обаче няма официална покана към президента на САЩ. „Асоциирано“ членство в организацията не съществува. Новите членове изискват съгласието на всички 56 съществуващи страни членки. Не зависи от краля, който е номинален глава на Британската общност, или дори от британското правителство. И вече не се нарича "Британската" общност.
Как САЩ и Тръмп могат да бъдат поканени в Британската общност?
Първият подход може да бъде просто покана да станете сътрудник на Кралското общество на Британската общност (RCS), което се описва като „мрежа от лица и организации, ангажирани с подобряването на живота и перспективите на гражданите на Британската общност по целия свят“.
Доналд Тръмп обаче би видял всяка сделка като поглъщане, в което той е равен на краля и негов вероятен наследник като глава на Британската общност. Той вероятно ще се опита да преработи организацията с така наречената „Бяла общност“, доминираща над останалите членове. Това би се харесало на неговите етнонационалистически поддръжници у дома. Това вече е визията на един британски шампион за участие в САЩ.
„Съюзът на Британската общност – не на последно място съюз между Австралия, Канада, Нова Зеландия и Обединеното кралство – наистина трябва да бъде междупартийно безмозъчно за британците. Какво точно има да губи Обединеното кралство?“ пита политическият коментатор Джонатан Сакси в The Daily Express. Целостта на тази нация ще бъде заложена на карта. Само един наистина „перфиден Албион“ би допуснал г-н Тръмп в Британската общност с надеждата да купи благоволението му.
Кралят няма да бъде щастлив
Кралят, който направи всичко по силите си, за да покаже подкрепа за своето кралство Канада срещу заплахите на Доналд Тръмп, няма да бъде щастлив. Всички членове на Британската общност ще бъдат изправени пред опцията да излязат сами извън Алианса или да се преклонят пред Тръмп. Междувременно САЩ ще се опитат да използват старите британски връзки, за да противодействат на нарастващото влияние на Китай в Африка и Азия.
Вече има някои в Обединеното кралство, готови да се разделят със САЩ. Но не всички от коалицията, която избра Доналд Тръмп, са съгласни с неговия империалистически експанзионизъм.