Американски психолози проучили човешките реакции при вида на антропоморфни роботи, а резултатите от изследването са публикувани в списание „Perception“, предаде БГНЕС.
Все по-често в ежедневието може да се видят роботи – от областта на информационите технологии до образованието и здравеопазването. Често конструкторите им придават човешки облик, допускайки, че така хората ще общуват по-лесно с роботите – андроиди, отколкото с обикновените електронни машини. Оказало се, че това невинаги е така.
Още в края на 70-те години на миналия век стана известен ефектът на „зловещата долина“, когато сходството на роботите с човека до определен момент буди умиление, а после внезапно предизвиква ужас. Учени от университета Емори решили да проучат по-задълбочено това явление и да изяснят когнитивния механизъм, който лежи в основата на феномена.
В основата на изследването е поставен въпросът, какво възприемаме, когато гледаме на нечие лице – това вероятно е един от най-важните въпроси в психологията. Способността да се възприеме интелигентността на другите е в основата на човешките взаимоотношения.
Досега се смяташе, че чувството на отхвърляне се появява, когато човек в определен момент подсъзнателно започне да разбира, че една машина има ум и това предизвиква страх
Но изследователите поставили под съмнение тази хипотеза. Естествено е хората да виждат лица в различни обекти - от автомобили до облаци - психолозите наричат това явление „антропоморфия“. И представата, че облакът или колата са одушевени, не предизвиква неприятни чувства.
Авторите направили експеримент за изследване на динамиката на процеса на възприятие. На участниците са показани три типа изображения: човешки лица, лица на механични роботи и лица на андроиди и са били помолени да ги оценят по скала „одушевеност“, като времето за показване всеки път варирало в рамките на милисекунди.
Оказало се, че при механичните роботи и човешките лица възприятието за „одушевеност“ не се променя в зависимост от времето за гледане, а при андроидите постепенно намалява в диапазона от 100 до 500 милисекунди.
Това е в съответствие с предишни изследвания, които доказали, че хората започват да различават човешки и изкуствени лица около 400 милисекунди след появата на изображението.
Във втората поредица от експерименти психолозите променили както времето на експозицията, така и детайлите на изображенията. Резултатите показали, че намаляването на детайлите по лицата на андроидите намалява възприятието им за свръхестествено създание.
Целият процес е сложен и се случва за миг, обясняват учените. Резултатите показват, че при първото виждане човек антропоморфира андроида, а после, в рамките на милисекунди установява отклонение и веднага го дехуманизира. Най-вероятно този спад на възприятието за одушевеност предизвиква и чувството на ужас.
Авторите на проучването смятат, че техните наблюдения ще помогнат не само на инженерите и дизайнерите на роботи, но и на медиците, които се занимават с така наречената „слепота на ума“, когато хора в последна степен на аутизъм или някои психически разстройства са неспособни да различават лица.