Илон Мъск, най-богатият човек в света и ревностен поддръжник на кандидата за втори мандат като президент на САЩ Доналд Тръмп, поддържа редовни контакти с издирвания от Международния наказателен съд в Хага за систематично отвличане на украински деца руски диктатор Владимир Путин. Това разкрива в свой материал The Wall Street Journal.
Още: Тръмп вади САЩ от Световната здравна организация още в първия ден от мандата си?
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Според няколко източника на американската медия, Мъск контактува с Путин не на една, а на различни теми – от глобалната политика до бизнес дела и дори лични въпроси. Имало е момент, в който Путин е поискал от Мъск да не активира Starlink за региона на Тайван, като персонална услуга за китайския президент Си Дзинпин – според два отделни източника. Си не крие апетитите си да присъедини Тайван към Китай минимум така, както стана с Хонконг през 1999 година.
Дмитрий Песков, говорителят на Путин, отрече по същество информацията – той каза, че Путин и Мъск имали един телефонен разговор и в него обсъждали Космоса и технологичното развитие на човечеството. Нито Путин, нито който и да е в Кремъл поддържа редовно връзка с Мъск, добави Песков. Кремъл отрече Путин да е водил тайни разговори с Мъск
През 2022 година самият Мъск каза, че говорил с Путин само веднъж. В биографията на Мъск, написана от Уолтър Исаксон, пише, че милиардерът бил в Москва през 2002 година да търси ракети за космическата си програма и припаднал по време на обяд "по руски – с много водка".
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
Още: Бивши български военни действат активно за Путин и срещу НАТО: Имена и примери от украински доклад
“It’s all untrue.”
Peskov calls the Wall Street Journal's information about contacts between Putin and Musk false. https://t.co/3idk03hp1z pic.twitter.com/QkVtJGXc6yОще: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) October 25, 2024
Сега Мъск официално не коментира темата. Но докато обикаляше Пенсилвания миналата седмица, следвайки Доналд Тръмп, милиардерът говори за това колко е важно управлението да е прозрачно и че има достъп до сериозна секретна информация. А The Wall Street Journal твърди, че от 2022 година насам Мъск е говорил не само с Путин, но и с хора като Сергей Кириенко, сега пръв зам.-ръководител на администрацията на Путин, в миналото начело на "Росатом". Миналият месец американското правосъдно министерство обяви, че Кириенко е създал 30 домейна за разпространение на руска дезинформация, включително през социалната мрежа "Х", собственост на Мъск.
Още: САЩ даде над 500 млн. долара военна помощ за Тайван
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании
Въпрос на национална сигурност
Новината със сигурност повдига темата колко опасен може да стане Мъск за интересите на САЩ, ако споделя определена информация с Путин. Бизнес интересите на Мъск се разпростират и до работа както с американската армия, така и с американската разузнавателна машина. През 2021 година SpaceX спечели секретен договор за 1,8 млрд. долара с Пентагона. Мъск има достъп до класифицирана информация, която със сигурност представлява интерес за Путин.
В социалната мрежа "Х" (също собственост на Мъск) вече се появиха коментари, че "пъзелът се нарежда" - предвид проблемите на Украйна със Starlink когато уж Мъск помагаше (включително случай, при който го е изключил за района на Крим, след като Киев е планирал голяма операция с морски дронове там), както и предвид многото сигнали как руската армия ползва терминали Starlink в Украйна. Официално сателитната интернет услуга не функционира в Руската федерация, но руснаците купуват терминали от трети страни и ги активират на бойното поле в Украйна – за това вече многократно говорят и споделят снимки/видеа украински информационни източници.
Още: Мъск е дарил 119 млн. долара за кампанията на Доналд Тръмп
Всъщност отношението на Мъск към войната в Украйна и как се промени от 2022 година до 2024 година спокойно се отразява в долните два материала – The Wall Street Journal твърди, че от края на 2022 година Мъск регулярно е имал контакти с високопоставени лица в Русия и е бил заплaшван и притискан заради оказваната първоначално помощ за Украйна, а точно тогава наддаваше да купи Twitter и бизнес империята му беше под финансов натиск. А Иън Бремър, основател на консултантите Eurasia Group, оповести, че Мъск му казал, че говорил с Путин и какви са му червените линии за Украйна – Крим е руски и Украйна е неутрална държава, извън НАТО, иначе стигаме до използване на ядрено оръжие. Мъск отрече:
- Илон Мъск предизвика Путин на битка, залогът е Украйна
- Мъск: Путин няма да загуби войната, така че не е нужно да се помага на Украйна
Източник: The Wall Street Journal
Още: Срещата на БРИКС в Казан: Грандиозни мечти на Путин, мижава реалност