На 76-годишна възраст почина Линда Браун, чернокожа американка, която през 1954 г. предизвиква забрана на расовата сегрегация в училищата в САЩ, посочва БГНЕС.
Още: Тръмп посрещна Мелони във Флорида - ето за какво разговаряха (ВИДЕО и СНИМКИ)
Още: Боно, Дензъл Уошингтън, Майкъл Джей Фокс с медал от Джо Байдън (ВИДЕО+СНИМКИ)
През 1951 г. чернокожият Оливър Браун иска да запише 9-годишната си дъщеря на училище за бели, което се намира близо до дома на семейството. Молбата на Браун е отхвърлена, защото детето е чернокожо и го записват принудително в училище за цветнокожи далеч от дома им.
По онова време в повечето южни щати съществува сегрегация и чернокожите и белите деца учат на различни места. Бащата на Линда обаче отнася случая в съда в колективен иск. Той оспорва закон в Канзас, който разрешава градове с повече от 15 000 жители да имат отделни училища за децата по расов признак. Той води дълга съдебна битка, подкрепен от организацията NAACP. Тя е основана през 1909 г. и има за цел да брани правата на чернокожите.
В крайна сметка Браун печели и това е една от най-емблематичните победи на движението за граждански права. Датата е 17 май 1954 г. Върховният съд на САЩ единодушно се произнася, че сегрегацията в училище е противоконституционна. Решението остава в историята на американското право като "Brown v. Board of Education" /Браун срещу образователните власти/, макар и да не премахва автоматично и веднага расовата сегрегация. През 1957 г. президентът Дуайт Айзенхауър трябва да изпрати войници в училището в Литъл Рок, за да бъдат допуснати малките чернокожи ученици да влязат в сградата. Все пак това решение дава надежда и отваря път към едно по-справедливо и хуманно общество, без расово неравенство и с граждански права за всички.
Още: Пожар уби над 500 животни в магазин за домашни любимци в Далас (ВИДЕО)
Още: Елена Поптодорова: Тръмп не храни топли чувства към Зеленски