Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Официално: TikTok спря да работи в САЩ

19 януари 2025, 08:28 часа • 502 прочитания

TikTok прекъсна достъпа на потребителите си в САЩ, след като не бяха предприети никакви действия малко преди националната забрана да влезе в сила. Новоизбраният президент Доналд Тръмп не може да се намеси, докато не встъпи в длъжност. „В САЩ е приет закон за забрана на TikTok. За съжаление това означава, че засега не можете да използвате TikTok“, се казва в съобщение до потребителите, които се опитват да влязат приложението.

Още: Съдът на САЩ разглежда жалба по делото за забрана на TikTok

Съдът в САЩ нанесе удар по TikTok

Още: Няма връщане назад: Върховният съд на САЩ потвърди закона за забрана на TikTok

Върховният съд на САЩ нанесе удар по TikTok, като потвърди закон, който потенциално може да доведе до забрана на платформата в Съединените щати. В становище без особени мнения магистратите отхвърлиха подаденото от компанията оспорване. То беше свързано със свободата на словото. Всичко това означава, че законът, който забранява социалната мрежа, ще влезе в сила в неделя, 19 януари, както е планирано.

Миналата година САЩ приеха закон, изискващ TikTok да прекрати връзките си с базираната в Китай компания майка ByteDance - под заплаха дейността на платформата да бъде забранена на американска територия. Даденият от законодателите времеви период изтича в неделя, ден преди новоизбраният президент Доналд Тръмп да встъпи в длъжност. Ако продажба не бъде осъществена, социалната мрежа, използвана от милиони американци, на теория ще бъде забранена.

Има признаци, че Тръмп може да се опита да запази приложението. Администрацията на Джо Байдън също сигнализира, че няма да предприеме никакви действия за прилагане на закона в неделя. Междувременно се появиха спекулации, че Илон Мъск е активен в случая - нещо, което от ByteDance определят като "измислици".

Защо САЩ прие закона за забрана на TikTok и какво каза съдът?

Още: Тръмп проведе разговор със Си Дзинпин: "Ще направим света по-мирен!"

Конгресът прие закона поради загриженост за степента на контрол, която китайското правителство има върху компанията. Министерството на правосъдието беше повдигнало два ключови въпроса в защита на закона - че китайското правителство може да упражнява контрол върху това какво съдържание виждат потребителите, за да влияе на общественото мнение, и че Пекин може да събира чувствителни данни за милиони американски потребители.

В решението си Върховният съд признава, че обосновката на националната сигурност е повлияла на анализа му дали е налице нарушение на свободата на словото съгласно Първата поправка на Конституцията. Така съдиите се съсредоточават върху въпроса за събирането на данни.

„Мащабът на TikTok и податливостта му на контрол от страна на чуждестранни противници, заедно с огромните масиви от чувствителни данни, които платформата събира, оправдават диференцираното третиране, за да се отговори на загрижеността на правителството за националната сигурност“, заяви съдът.

Още: Илон Мъск преговаря за купуване на дейностите на TikTok в САЩ

„Оспорваните разпоредби подкрепят важен правителствен интерес, който не е свързан с потискането на свободата на изразяване, и не обременяват значително повече от необходимото за постигането на този интерес“, добавиха съдиите, цитирани от NBC.

Тръмп опитва да спаси TikTok

Тръмп беше подал необичайна справка в съда, в която го призоваваше да спре действието на закона с надеждата, че ще може да „преследва политическо решение“ по въпроса, след като се завърне в Белия дом.

По време на първия си мандат републиканецът сам се опита да забрани TikTok, но след това промени мнението си. Наскоро той заяви, че има „топло място“ в сърцето си за платформата, срещна се и с главния изпълнителен директор на компанията. Един от вариантите на Тръмп би бил да даде 90-дневно удължаване на срока на TikTok за намиране на американски купувач, като се позове на специална разпоредба в закона.

Републиканецът може също така да обещае да не прилага закона, но това може да не е достатъчно, за да убеди компании като Apple и Google. В момента те позволяват на потребителите достъп до платформата в своите магазини за приложения. А законът налага граждански санкции на компании, които помагат на TikTok да „разпространява, поддържа или актуализира“ своите услуги. Тези санкции могат да бъдат поискани до пет години след предполагаемото нарушение - т.е. това може да стане дори след като Тръмп напусне поста си.

Окръжният апелативен съд на САЩ за окръг Колумбия преди това също потвърди закона.

Още: Забраната на ТикТок в Албания предизвиква дебати относно свободата на словото

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес