Независима комисия, която разследва изчезването на 43 мексикански студенти през 2014 г., обвинява въоръжените сили, че умишлено крият информация за случая.
Официално членовете на картела са убили студентите и са изпепелили останките им. Но какво точно се е случило с тях, е предмет на ожесточени спорове, предаде БГНЕС.
През август подкрепената от правителството комисия за установяване на истината обяви трагедията за "държавно престъпление" и заяви, че военните носят обща отговорност - пряко или поради небрежност.
Имаше "вътрешно решение да не се предоставя повече информация" за инцидента, заяви пред репортери Карлос Беристайн, член на Интердисциплинарната група на независимите експерти (GIEI).
Той заяви, че експертите на комисията са видели документ от Генералния щаб на мексиканския секретариат по отбраната с инструкции "да се даде съгласуван отговор".
"Това за нас е неприемливо", каза Беристайн и добави, че свидетели са информирали комисията, че документите на разузнаването са били разпръснати на различни места, за да бъдат скрити.
GIEI, орган, създаден през 2015 г. по силата на споразумение между мексиканското правителство и Междуамериканската комисия по правата на човека (IACHR), е "подновил" елементи от разследването, заяви колумбийският адвокат Анхела Буитраго, също член на комисията за установяване на истината.
Това означава, че прокуратурата може да възобнови заповедите за арест, които бяха отменени през септември, срещу около 20 военни, участвали в разследването, каза Буитраго.
Тя добави, че мексиканският президент Андрес Мануел Лопес Обрадор "директно е поискал доклад".
Първоначално разследващите твърдяха, че студентите, които са отивали на демонстрация в Мексико сити, са били задържани от корумпирана полиция и предадени на наркокартел, който ги е взел за членове на конкурентна банда.
В официален доклад, представен от правителството през 2015 г., се заключава, че членовете на картела са убили студентите и са изгорили останките им на сметище.
Само три жертви са идентифицирани.
Първоначалните заключения, които не приписват отговорност на членове на въоръжените сили, са отхвърлени от роднини и независими експерти.
Миналия месец мексиканските власти обявиха ареста на девет полицейски служители от щата Гереро, заподозрени в участие в изчезването, а през януари Съединените щати депортираха бивш полицейски служител, също замесен в изчезването.
Мексико арестува бившия си главен прокурор заради случай с 43 изчезнали студенти