Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мъск мисли за създаване на социална мрежа без цензура

28 март 2022, 08:15 часа • 1782 прочитания

Главният изпълнителен директор на Tesla и SpaceX Илон Мъск "сериозно мисли" за създаването на нова социална мрежа. Той написа за това на страницата си в Twitter в отговор на въпрос дали не иска да направи нова платформа с алгоритъм с отворен код, където свободата на словото и нейното спазване ще бъдат с приоритет, а пропагандата ще бъде минимална.

Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал

Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече

Като дългогодишен и активен потребител на Twitter Мъск напоследък критикува социалната мрежа и нейната политика. Преди няколко дни милиардерът направи анкета сред абонатите: „Свободата на словото е необходима за демокрацията. Смятате ли, че Twitter стриктно се придържа към този принцип? Той призова да се помисли внимателно над отговора, тъй като последствията ще бъдат "важни".

Още: Спря ли Тръмп войната в Украйна за 1 ден? Не, военната помощ ще продължи: Анализ на "Файненшъл Таймс"

Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли

Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)

Още: САЩ даде над 500 млн. долара военна помощ за Тайван

Повече от 70 процента са гласували с "не". След това Мъск отново се обръща към обществеността с въпроса: „Имаме ли нужда от нова платформа?“ Някои му предлагат просто да „купи Twitter“.

Туитовете на Илон Мъск наистина трябва да се приемат сериозно, въпреки че понякога това води до финансови загуби. Например през 2018 г. Комисията по ценни книжа и борси на САЩ обвини предприемача в измама, тъй като подвел инвеститорите с публикациите си относно плановете да направи Tesla непублична и да изкупи обратно нейните акции по $420 на брой, тоест 20% по-скъпо от котировките в този момент.

Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании

Още: САЩ забраняват дроновете и над Ню Джърси

Скоро стана ясно, че няма основания за подобни изявления, както и намерения компанията да стане частна. За уреждане на претенциите на комисията Мъск и Tesla платиха по 20 милиона долара, предприемачът напусна поста на председател на борда на директорите и се задължи да координира публикациите в Twitter с юристите на Tesla.

Сега Мъск се стреми да сложи край на този прекомерен контрол, като подчертава, че споразумението нарушава правото му на свобода на словото. Той се обърна към федералния съдия Алисън Нейтън и поиска споразумението с Комисията за ценни книжа и борси да бъде анулирано. Аргументът му е, че то е сключено под натиск и всъщност никога не е лъгал акционерите. Регулаторът обаче заяви, че дори съдът да отмени споразумението, туитовете на милиардера за дейността на Tesla ще останат обект на правителствено разследване.

За това, че в съвременните социални мрежи липсва свобода на словото, Мъск говори и в контекста на военната инвазия в Украйна и санкциите срещу Москва. Преди това той категорично отказа да блокира руските официални медии в мрежата Starlink с аргумента, че е абсолютен привърженик на свободата на словото.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес