Общото нетно състояние на Елън Мъск и Джеф Безос докосна внушителната сума от 500 млрд. долара в средата на тази седмица. Това се случи на фона на високия ръст в акциите на Tesla и зелената вълна, обхванала всички технологични акции и изстреляла индекса Nasdaq 100 до рекордно ниво.
Още: "Денят на освобождението": Тръмп обеща невиждани мита, но те могат да сринат американската икономика
Още: Морската пехота на САЩ възприе доказало се в небето украинско оръжие
Общата стойност на двете лични богатства е по-висока от пазарната стойност на компания като Johnson & Johnson и равна на оценката на най-голямата американска банка JPMorgan Chase & Co, предава Bloomberg.
Именно в средата на тази седмица, демократът Рон Уайдън, председател на финансовата комисия на Сената на САЩ, предложи нов данък, насочен срещу най-богатите хора в страната. Предложението нямаше много дълъг живот, тъй като отпадна още в същия ден.
Уайдън настоява, че планът за нов данък няма да остане само на думи, а по-скоро ще се насочи към създаване на надбавка в размер на 3% върху най-високата ставка в страната за всички, които печелят над 10 млн. долара.
Още: "Мечтаех да стана спортистка, но вейпът едва не ме уби": Смразяващ разказ на тийнейджърка
Още: Доброволци в Ню Мексико откриха останките на над 200 жени, смятани за мигранти
Подобна промяна по-скоро ще засегне доста по-голям брой граждани на САЩ, вместо само най-богатите представители на обществото.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ще разори ли Тръмп Европа? Щетите за "Фолклсваген", BMW и Мерцедес-Бенц ще бъдат за милиарди
Още: Важно за българите в Чикаго - ето къде могат да гледат филма за Милен Цветков
Според отхвърления план за облагане на милиардерите, Мъск и Безос щяха да дължат на щатската хазна еднократна сума от общо 100 млрд. долара, която да бъде платима в рамките на 5-годишен срок, по данни на Bloomberg Billionaires Index.
Планът беше насочен конкретно към акционери в публични компании, тъй като поскъпването на книжата на капиталовите пазари бе и основният двигател за нарастване на личните богатства през последните години.
Елън Мъск, съосновател на публичното дружество Tesla и частната космическа компания SpaceX, добави 122.3 млрд. долара към състоянието си през тази година. Така Мъск притежава цели 292 млрд. долара по данни на Bloomberg index. Джеф Безос, основател на Amazon, притежава нетно лично състояние от 196.3 млрд. долара.
Още: Тръмп намекна, че краят за временния държавен служител Мъск наближава
Още: САЩ напомниха на Путин как се управлява Украйна
Най-богатите 10 американци, включително Бил Гейтс и Марк Зукърбърг, притежават общо 1.4 трилиона долара.
Мъск не се изказа ласкаво за предложението за нов данък, коментирайки, че облагането на милиардерите няма да помогне за изплащането на държавния дълг на САЩ.