Милост за Едуард Сноудън

03 януари 2014, 11:28 часа • 75130 | прочитания

„Ню Йорк Таймс” и британският „Гардиън” призоваха за снизходителност за Едуард Сноудън, бившия служител на американската национална сигурност, който издаде огромна база данни за нелегалния американски шпионаж, предаде радио Voice of America .

Още: САЩ и Русия с нова размяна на затворници: Путин пусна жената, дала 50 долара на Украйна

Още: Казусът с пенсиите в САЩ: Как Тръмп изтри средно 104 000 долара от сметките на американците и какво го накара да сложи митата на 90-дневна пауза

Тридесетгодишният Сноудън получи убежище в Русия, а САЩ искат да бъде екстрадиран и да го съдят по обвинения в шпионаж, и ако бъде осъден ще получи голяма присъда.

В редакционна статия „Ню Йорк Таймс” казва, че Сноудън може да е извършил престъпление, но „направи на страната си голяма услуга” като даде на американците първата им обширна информация за размера на програмите за следене на Агенцията за национална сигурност.

Вестникът казва, че президентът на САЩ Барак Обама трябва да нареди „на своите помощници да започнат да търсят начин за спиране на очернянето на Сноудън”.

Още: Антониу Гутереш: Израел да пусне хуманитарните доставки в Газа

Още: Панама отхвърли идеята на САЩ за американски военни бази на нейна територия

„Гардиън” пише, че разкриването на информацията от Сноудън е било „акт на морална смелост” и Обама трябва да му позволи „да се върне в САЩ с достойнство”.

Един от водещите разследването на Агенцията за национална сигурност за изтеклата от Сноудън информация Рик Леджет наскоро намекна,ч е Сноудън може да получи амнистия, ако предаде неразкритите документи намиращи се у него. Но Белият дом и ключови служители на разузнаването останаха непоколебими в своите призиви за съдебно преследване на Сноудън.

„Ню Йорк Таймс” посочва, че Сноудън е „бил явно оправдан” вярвайки, че единственият начин за разкриване на информацията е да я предаде на обществото, вместо да работи вътрешно за да накара АНС да намали обема на събираната информация. „Гардиън” каза, че той е дал „ярък пример за важността на разобличителите и са самата свобода на словото”.

Сноудън разкри по-голямата част от информацията си миналата година през „Гардиън” и „Вашингтон пост”, които публикуваха обемни отчети на американското разузнаване, включително колекцията му от записи на милиони телефонни разговори, съставени от телефонни номера, продължителност и дати на позвъняванията, но не и тяхното съдържание. Директорите на разузнавателните служби казаха, че Съединените щати се нуждаят от информацията за предотвратяване на нови терористични атаки срещи страната и други държави.

Още: За да се погрижи за "красивата си коса“: Тръмп отмени мерки за пестене на вода

Още: САЩ ще борят руския "сенчест флот" с нов инструмент

Voice of America

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес