Десетки мигранти бяха принудени да напуснат временното си убежище в нюйоркски хотел, което доведе до протести.
Преди да пристигне в градския приют в Манхатън, Уилсън, 23-годишен венецуелец, търсещ убежище, преминава през няколко централноамерикански държави, границата между САЩ и Мексико, източното крайбрежие и накрая стига до Ню Йорк.
Сега той вероятно ще трябва да се премести отново.
Уилсън и десетки други мигранти са се подслонили в хотел "Уотсън" в Ню Йорк, но властите са им казали, че трябва да напуснат до 31 януари.
"Центърът за хуманитарна помощ на хотел "Уотсън" ще премине към обслужване на пристигащите семейства с деца, търсещи убежище", обяви градът по-рано този месец. Понастоящем над 28 000 лица, търсещи убежище, са под грижите на града, а кметът Ерик Адамс заяви, че Ню Йорк е в критично положение.
Решението доведе до продължаващо противопоставяне, като мъжете отказват да се качат на автобуси до алтернативен приют, а полицията изисква от тях да свалят палатките, които са разпънали отвън.
"Хората тук са разочаровани", каза Уилсън, който подобно на други говори чрез преводач и помоли Би Би Си да не съобщава фамилията му от съображения за сигурност.
"Градът ни казва, че ни помага, но това не е вярно", каза той. "И затова разбираме, че всичко е политическо, защото не получаваме помощта, която се предполага, че трябва да получим".
Протестите на мигрантите отново поставиха в центъра на вниманието проблем, който тлее в Ню Йорк от месеци. През това време тук пристигнаха голям брой мигранти, някои от които по собствено желание, а други бяха докарани с автобуси от републиканците от пограничните райони, които искат да окажат натиск върху демократите да предприемат действия по въпросите на имиграцията.
По данни на кметството повече от 41 000 души, търсещи убежище, са пристигнали в града през пролетта на миналата година, като броят им нараства всяка седмица.
За да настанят мъжете, които бяха помолени да напуснат хотел "Уотсън", нюйоркските власти създадоха спешно съоръжение с 1000 места на круизния терминал в Бруклин, което според тях ще подслони безопасно всеки, който се нуждае от подслон. Градът заяви, че съоръжението ще разполага и с медицински услуги и перално оборудване.
Мъжете в хотел "Уотсън" и имиграционните адвокати, които ги подкрепят, обаче съобщават за лоши условия, които според тях включват легла, поставени едно до друго, и малко лично пространство. Те казват, че терминалът е разположен твърде далеч от обществения транспорт или от ограничените възможности за работа, които могат да им осигурят опора в един от най-скъпите градове в света.
В понеделник десетки мъже се струпаха пред хотел "Уотсън", като призоваваха жителите да не се качват на автобуси, пътуващи към приюта на Бруклинския круизен терминал или към други места. От време на време те скандираха, но повечето стояха около маси с храна и кафе, които доброволци бяха донесли, за да ги подкрепят. Около дузина полицаи наблюдаваха мястото, пише БГНЕС.
ОЩЕ: Върховният съд на САЩ разреши на щата Ню Йорк да запази действието на закона за оръжията