Мексиканската прокуратура е започнала разследване срещу правителството по подозрение, че то е шпионирало водещи журналисти, активисти по правата на човека и борци против корупцията, предаде БГНЕС.
До разследването се стигна, след като група от 76 журналисти и активисти подадоха общ иск, твърдейки, че на телефоните им е била инсталиран високотехнологичен израелски софтуер за следене, който се продава само на правителствените агенции. С него са били заразени и близките и роднините на ищците, като всички те са получили SMS с хващащо окото новинарско заглавие или пост в социалните мрежи. В списъка влизат журналистката Кармен Аристеги, която беше злепоставила президента Енрике Пена Нието, разкривайки участието му в корупционни схеми, както и активисът Марио Патрон, който разследва отвличането и убийството на 43 студенти от щата Гереро през 2014 година.
Въпросният "Пегас" е зловреден софтуер за смартфони, разработен от израелската фирма NSO Group и се счита най-опасния шпионски софтуер, разработен досега. Чрез него може да записват и крадат огромни количества лични данни, записи на обаждания и съобщения в WhatsApp, ценна информация от Gmail, Facebook, Skype, Twitter, Viber. Освен това той може да контролира камерата и микрофона на устройството и да прави аудио записи, да запаметява натиснатите клавиши, да рови в хронологията на браузъра и да прави скрийншотове.
Според The New York Times, най-малко 3 мексикански федерални агенции са се сдобили с шпионския софтуер от 2011 година насам, като за него те са заплатили общо 80 млн. долара.