Кандидатката за президент на САЩ Елизабет Уорън поиска да бъде променен основно закона, по който се избира държавния глава, пише CBS.
Още: САЩ да признаят Крим за руски: Възможно е, а колко опасно е?
Още: САЩ открехват вратата за подкрепа на коалицията на желаещите в Украйна
"За да гарантираме, че всички гласове на американците са еднакво важни, трябва да прилагаме общонационален вот и да премахнем Избирателната колегия", каза сенаторката на предизборна среща в щата Мисисипи.
Избирателната колегия е група от делегати, която се събира веднъж на 4 години, с единствената задача да избере президента и вицепрезидента на САЩ.
Въведена е в самото начало на независимата американска държава, като основно е имала две цели - президента да бъде избиран от по-малко на брой, но по-образовани и представителни хора, както и да се чува гласа на малките щати, които биха били анонимни при напълно пропорционална система.
Още: Тръмп: Путин май не иска да спре войната, разиграва ме - с него трябва да се действа различно
Още: Тръмп води шест войни. И ги губи всичките
Наличието на Колегията и до наши дни прави гласовете на някои американци много "по-ценни" от гласовете на други.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп каза от какво е готов да се откаже Путин за мир в Украйна и предизвика смях (ВИДЕО)
Още: Десетки ранени от силното земетресение в Еквадор (СНИМКИ+ВИДЕО)
Поради ограничения както в общия брой на делегатите, така и в минималния брой, които може да изпрати един щат се стига до значителен дисбаланс.
Най-населеният щат Калифорния има 68 пъти по-голямо население от най-слабо населения Уайоминг, но изпраща в Избирателната колегия само 18 пъти повече делегати (55 срещу 3).
Избирателната колегия, в комбинация със системата, че победителя в отделните щати взима всички делегати, създава и друг феномен, който беше наблюдаван на последните избори.
Още: Журналист: Тръмп създава объркване с противоречащи си изказвания, това е стратегия
Още: Тръмп потвърди: Украйна не е подписала сделката за редките минерали
За Хилъри Клинтън гласуваха около 66 милиона американци, но тя загуби изборите от Доналд Тръмп, за когото гласуваха малко под 63 милиона.