Канада призова за чуждестранна помощ за борба с горските пожари, които са извън контрол и се разпространяват в обширни райони в западната част на страната, предаде АФП.
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
Пожарите, които опустошиха нефтодобивната провинция Албърта, през последните дни се разпространиха в съседните Британска Колумбия и Саскачеван, както и в Северозападните територии.
Около 2 500 пожарникари от цяла Канада, подкрепени от 400 военни, са разположени в Албърта, за да се опитат да овладеят горските пожари, които вече са изпепелили над половин милион хектара гори и пасища и са унищожили много домове и предприятия. Но те не са достатъчни, твърдят служители.
"Ситуацията в Алберта все още е много сериозна и опасна", заяви пред репортери в Отава федералният министър на обществената безопасност Бил Блеър. Той добави, че Канадският междуведомствен център за горски пожари "се свързва с чужди държави - Съединените щати, Мексико, Австралия и Нова Зеландия... Ние ги молим да дойдат и да ни помогнат".
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Димът от горските пожари е покрил Западна Канада, което доведе до предупреждения за лошо качество на въздуха, представляващо риск за здравето. В Калгари небето има оранжев оттенък, тъй като димът се сгъстява през деня. На стотици километри на изток жителите на Реджина и Саскатун в съседната провинция Саскачеван заявиха, че са се събудили с гъста мъгла и силна миризма на дим във въздуха.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
В целия регион горяха почти 180 горски пожара - включително 48 извън контрол - които принудиха десетки хиляди да избягат през последните две седмици.
Във вторник и сряда бяха отменени заповедите и предупрежденията за евакуация в някои части, включително силно засегнатите Дрейтън Вали западно от Едмънтън в Албърта и Форт Сейнт Джон в Британска Колумбия, тъй като тези пожари бяха овладени.
Индексите за качеството на въздуха в няколко града обаче показват, че димът от горските пожари, които се разпространиха от тихоокеанското крайбрежие до провинция Манитоба, все още представлява "много висок риск" за здравето.
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании
Още: САЩ забраняват дроновете и над Ню Джърси
През последните години западната част на Канада многократно е била засегната от екстремни метеорологични условия, чиято интензивност и честота са се увеличили поради глобалното затопляне.
Това доведе до наводнения и кални свлачища, горски пожари, които унищожиха цял град, и рекордно високи летни температури, които убиха повече от 500 души през 2021 г.
Тази пролет предимно горещото и сухо време доведе до това, което лидерът на Алберта Даниел Смит определи като "безпрецедентна" криза.
Докато евакуираните се стичаха обратно в Дрейтън Вали, началникът на местната пожарна Том Томсън призова за предпазливост. "Все още има изключително опасни райони... Има опасения за падащи дървета. Има опасения за пепелища", каза той на пресконференция. "Все още имаме пожарни екипи, които активно работят по пожара", добави той и предупреди хората да останат бдителни, пише БГНЕС.