Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Железничарите в САЩ са в стачна готовност

14 септември 2022, 07:40 часа • 1491 прочитания

Железничарите в САЩ са в стачна готовност. Министърът на труда Мартин Уолш ще се срещне с лидерите на профсъюзите в опит да се избегне националната стачка, съобщи CNN, позовавайки се на свои източници.

Още: Американски медии: Барак и Мишел Обама поделят имуществото си

Още: Тръмп мрази Украйна: Какво стои зад обсесията на американския президент към Зеленски

Профсъюзите, представляващи общо над 100 000 работници в железопътната индустрия на САЩ, настояват за по-добри условия на труд в най-големите транспортни компании, като заплашват да стачкуват в цялата страна от 16 септември.

През юли президентът на САЩ Джо Байдън наложи с указ 60-дневна временна забрана за стачки, която изтича през септември. Ако железопътните работници спрат работа, това ще бъде първата стачка в американската индустрия от 30 години насам.

По данни на Американската асоциация на производителите, преработвателите и износителите на зърно и фуражи железопътните превози на зърно в САЩ може да спрат още на 14 септември, като вече са спрени превозите на някои стоки, включително на торове и химикали. Във вторник производителите на торове съобщиха, че железопътните превозвачи са спрели да приемат някои видове торове, включително амоняк. Освен това започнаха частични анулирания на пътнически превози.

Още: САЩ притискат Киев да промени резолюцията на ООН, осъждаща Русия

Още: Вече не 50%, а 100% от редкоземните минерали: Новото предложение на Тръмп е още по-сурово?

Докато администрацията на президента на САЩ работи по план за поддържане на икономиката в случай на спиране на железопътния транспорт, Търговската камара на САЩ нарече предстоящата стачка "национално бедствие", което ще замрази стоковите потоци, ще изпразни рафтовете на магазините, ще намали работните места и ще повиши цените, пише БГНЕС.

ОЩЕ: Зърнопроизводители от цялата страна излизат на протест срещу безконтролния внос на зърно от Украйна

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес