Рик Слейман е първият в света човек получил генетично модифициран свински бъбрек, като четиричасовата операция се проведе на 16 март, припомня Euronews. Слейман казва, че възстановяването му от операцията „напредва гладко“.
Първият мъж, на когото е трансплантиран бъбрек на прасе, е изписан от болницата в Съединените щати. „Този момент, напускането на болницата днес здрав, е момент, който исках да дойде много години“, казва Рик Слейман, 62-годишен мъж от САЩ щат Масачузетс, който живеел с краен стадий на бъбречно заболяване. „Сега това е реалност и е един от най-щастливите моменти в живота ми“, добавя той.
Още: Трансплантациите замряха, а над 800 българи чакат бъбрек
Трансплантацията
Преди това му е трансплантиран бъбрек от човешки донор, но не се получава и се налага да поднови диализата. Слейман получава усложнения и посещенията в болницата стават на всеки две седмици, което се отразява на качеството му на живот.
Свинският бъбрек е бил генетично променен с помощта на технологията CRISPR-Cas9 за „премахване на вредните свински гени и добавяне на определени човешки гени, за да се подобри неговата съвместимост с хората“, казват от болницата.
Процедурата е извършена със специално разрешение от американски регулатор, дадено на пациенти със сериозни заболявания за достъп до експериментално лечение.
Завръщане към стария начин на живот
„Развълнуван съм да възобновя прекарването на времето си със семейството, приятелите и любимите си хора, освободен от бремето на диализата, което е повлияло на качеството ми на живот в продължение на много години“, казва Слейман в изявление, публикувано от болницата при изписването му.
Бъбреците са най-често трансплантираният орган, но търсенето на органи е по-високо от броя на наличните за трансплантация. Ксенотрансплантацията, която е процес на трансплантиране на животински органи на хора, е приветствана като възможно решение.