Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Храна за 400 млрд. долара се прахосва всяка година

27 февруари 2015, 18:55 часа • 20465 прочитания

Милиони домакинства в САЩ изпитват затруднения да осигурят прехраната си. В същото време милиони тонове храна биват изхвърляни, което прави прахосването на сериозен екологичен проблем, пише The New York Times.

Нов доклад показва, че приблизително 60 милиона метрични тона храна се разхищават всяка година в Съединените щати. Цената им се изчислява на 162 милиарда долара. Около 32 милиона метрични тона попадат на бунищата, което струва на местните власти 1.5 милиарда долара. Проблемът, разбира се, не се ограничава само в САЩ.

Според доклада една трета от произвежданата в глобален мащаб храна не се консумира, а общата цена на прахосаната храна достига 400 милиарда долара. Намаляването на разхитената храна от 20 на 50% би могло да спести от 120 до 300 милиарда долара годишно.

Хранителните продукти, изхвърляни от търговците и потребителите в развитите държави, биха били повече от достатъчно, за да се изхранят 870-те милиона гладуващи хора по света, според Организацията за прехрана и земеделие към ООН. Не само тези страни обаче имат проблеми с разхищаването на храна, а и африкански държави като Южна Африка.

С нарастването на световното население се очаква ситуацията да се влоши. Ако не се предприемат действия, през 2030 г. стойността на изхвърляната храна ще достигне 600 милиарда долара на година, обяснява агенция "Фокус".

Социалната цена е само едно от измеренията на проблема. Разхищаването на хранителни продукти е пряко свързано с опазването на околната среда и с климатичните промени, тъй като при производството им се използват огромни количества вода, торове и земя. Горивото, изразходвано при обработката, замразяването и транспорта също допринася за екологичната цена.

По-голямата част от хранителните отпадъци се изхвърлят на сметищата, където се разграждат и отделят метан. Глобално, това увеличава вредните емсии с 3.3 милиарда метрични тона годишно, които са 7 процента от общия обем на вредните газове.

Петър Чернев
Петър Чернев Отговорен редактор
Новините днес