Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Генерали от САЩ призоваха Путин да бъде победен сега, след време шансовете ще са по-малки

18 август 2022, 12:16 часа • 35290 прочитания

19 пенсионирани американски генерали и бивши служители призоваха администрацията на президента Джо Байдън да ускори доставките на оръжие за Украйна. Според тях - в противен случай се рискува големите шансове за победа на Киев да бъдат превърнати в загуба.

Още: Тръмп вади САЩ от Световната здравна организация още в първия ден от мандата си?

Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал

Генералите твърдят, че САЩ предоставят достатъчно оръжия, за да осигурят попадане в „патова ситуация“, но не и достатъчно, за да помогнат на Украйна да си върне териториите, завзети от Русия. Бившите офицери, дипломати и други служители казват още, че администрацията е възпрепятствана от страха да не предизвика руска ескалация, евентуално с участието на ядрени оръжия. Но добавят, че неуспехът да се победи Владимир Путин в Украйна, увеличава опасността от конфронтация с Москва на по-късен етап, и то „на по-малко благоприятна основа".

Темпото на оръжейните доставки за Украйна многократно е било източник на търкания между Вашингтон и Киев. Досега САЩ са предоставили военна помощ в размер на близо 10 млрд. долара при управлението на Байдън, включително ракетни установки, но не са пратили ракети с по-дълъг обсег (поне не и официално), самолети с фиксирани крила и някои въоръжени дронове.

"Предоставяйки помощ, достатъчна за постигане на патова ситуация, но не достатъчна за връщане на руските териториални придобивки (б.а. – обратно към Украйна), администрацията на Байдън може неволно да доведе до поражение пред портите на победата", се казва в коментар, публикуван в The Hill. Той е подписан от генерал Филип Бридлав - бивш върховен главнокомандващ на силите на НАТО в Европа, трима бивши посланици на САЩ в Украйна - Мари Йованович, Джон Хърбст и Уилям Тейлър, и други.

Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече

Още: Спря ли Тръмп войната в Украйна за 1 ден? Не, военната помощ ще продължи: Анализ на "Файненшъл Таймс"

"Поради прекалената предпазливост да не провокираме руска ескалация (както конвенционална, така и ядрена), ние на практика отстъпваме инициативата на руския президент Владимир Путин и намаляваме натиска върху Москва да спре агресията си и да започне сериозни преговори", се казва в коментара.

"Може да си мислим, че с всеки ден, в който отлагаме предоставянето на оръжията, от които Украйна се нуждае за победа, избягваме конфронтация с Кремъл. Напротив, ние просто увеличаваме вероятността да се изправим пред тази опасност на по-малко благоприятна основа“, допълват генералите и посланиците.

Миналия месец съветникът по националната сигурност на Джо Байдън - Джейк Съливан, заяви, че темпото на доставките на оръжия е ограничено от капацитета на Украйна да ги усвои (по отношение на хората, обучени да ги използват), както и от необходимостта съюзниците от НАТО да подкрепят доставките.

Говорейки за армейската тактическа ракетна система ATACMS с обсег на действие от 300 км, която Киев многократно изисква, Съливан заяви, че страхът от ескалация е изиграл роля за отказа на САЩ. "Основната цел е да се гарантира, че няма да се окажем в ситуация, в която да тръгнем по пътя към трета световна война", каза той на Аспенския форум за сигурност.

Още: САЩ даде над 500 млн. долара военна помощ за Тайван

Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании

Припомняме, че за удара на Украйна по военното летище „Саки“ в окупирания от руснаците полуостров Крим се заговори за използване именно на такива ракети, които увеличават обхвата на системите HIMARS. Но официални лица от САЩ и от Запада не са обявявали Киев да е получавал такова оръжие.

ОЩЕ: Киев: Украйна няма ограничения да извършва удари срещу окупаторите в Крим

Подписалите коментара твърдят, че САЩ си позволяват да бъдат възпрени от руската ядрена заплаха, без да отчитат доколко американският арсенал възпира Русия. "Никога не съм виждал Съединените щати да се въздържат да правят това, което е в техен интерес, а Русия да проявява агресия, каквато наблюдаваме сега", каза Хърбст, който сега е старши директор на Евразийския център към Атлантическия съвет. "Мисля, че това е най-важната причина за плахостта и забавянето на отговора на администрацията относно легитимни и важни искания, дори спешни искания“.

Наред с ATACMS, доставката на самолети със стационарни крила е източник на спорове между Вашингтон, Киев и източноевропейските страни. Някои европейски държави са доставили резервни части на Украйна, което е позволило на Киев да ремонтира изтребители МиГ от съветската епоха, но САЩ и други съюзници смятат доставката на цели самолети за риск от допълнителна ескалация.

През март Полша обяви, че е готова да предаде своите 28 изтребителя МиГ-29 на американската база в Рамщайн, Германия, като остави на САЩ или на НАТО да ги предадат на украинските пилоти. Предложението беше отхвърлено от Пентагона.

Съобщава се, че Словакия е готова да изпрати своите МиГ-29, но през уикенда министърът на отбраната на страната Ярослав Над заяви, че те ще останат на въоръжение до края на август. "Преговаряме с нашите съюзници и партньори относно това какво да правим с тях по-нататък. Все още не е взето никакво решение", заяви той в неделя.

Дебра Кейгън, бивш помощник-секретар на САЩ по коалиционните операции, която също е сред подписалите се под коментара в The Hill, заяви, че според нея Вашингтон все още не е одобрил прехвърлянето. "Няма как доставките на самолети за Украйна да се осъществят, без САЩ да дадат зелена светлина", каза Кейгън, която сега е сътрудник в Трансатлантическата лидерска мрежа.

ОЩЕ: Елитна украинска част стои зад взривовете в Крим, твърди източник от Киев

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес