След като бяха легализирани в 14 щата в САЩ, еднополовите двойки в Ню Джърси също могат да сключват законен брак. Решението за легализацията на еднополовите бракове е донесло на американската икономиката с 1,5 млрд. долара. Звукът от сватбените звънчета в щата се очаква скоро да се прехвърли и върху държавната хазна, съобщава MarketWatch.
Кметът на Нюарк Кори Брукър, който този месец ще поеме пост в Сената, отвори кметството за първите церемонии след полунощ в понеделник. Това се случи, след като в петък миналата седмица Върховният съд на Ню Джърси позволи еднополовите бракове, като така подкрепи решение на по-низша инстанция. Губернаторът на Ню Джърси Крис Кристи заяви, че решението на Върховният съд не оставя "място за съмнение" в законността на еднополовите бракове.
Все още противоречивият въпрос е не само социален, но и икономически, твърди Лий Баджет от Института за право и публични политики в областта на сексуалната ориентация "Уилямс" към Калифорнийския университет.
Според изследване от миналата година разрешаването на еднополовите двойки да сключват брак в Ню Джърси ще генерира икономически ползи за 48 до 119 млн. долара за щата в рамките на период от три години.
Евентуалното разрешение за сключване на гей бракове в щата Илинойс би довело до допълнителни приходи в хазната в размер на 103 млн. долара за период от три години, сочи проучване на Калифорнийския университет.
По-голямата част от приходите ще дойдат под формата на краткосрочни разходи за самите сватби - хилядите и дори десетки хиляди долари, които двойките харчат, за да отпразнуват вричането си във вярност. Освен това в сектора на организирането на сватбени събития и туризма ще бъдат създадени нови работни места.
В момента в САЩ има около 650 000 еднополови двойки, които съжителстват на семейни начала. Според Баджет около 240 000 от тях биха сключили брак, ако могат да го сторят в рамките на идните няколко години; дори и еднополовите двойки да похарчат само 1/4 от средно 26-те хиляди долара, които отиват за една сватба, това би инжектирало 1,5 млрд. долара в икономиката. Тази сума не включва парите, които харчат гостите, поканени на сватбите.
Според някои експерти с времето гей двойките ще влеят още повече пари в икономиката, тъй като ще подават съвместни данъчни декларации и вече няма да се налага да плащат допълнителни данъци за стимули, осигурявани от работодателя.
На държавно ниво обаче се очакват загуби на някои приходи. Например правителството вероятно ще трябват да плаща повече за съпружески социални осигуровки и вдовишки добавки, твърди Ричард Ебълинг, преподавател по икономика в Университета "Нортуд" в Мидланд, Мичиган.