Европейските лидери се борят за единство в „нова фаза“ при президента на САЩ Доналд Тръмп на фона на шокиращата промяна на американската администрация към Украйна. Ключови лидери присъстваха на срещата в Елисейския дворец, свикана в последния момент от президента Еманюел Макрон. Изправени пред едно от най-големите си предизвикателства от години, европейските лидери се страхуват, че Тръмп иска да сключи мир с Русия в преговори, които дори няма да включват Киев, да не говорим за Европейския съюз. Сега те трябва да претеглят мерки, включително увеличаване на разходите за отбрана, за да бъдат по-малко зависими от САЩ, до изпращане на войски в Украйна като мироопазващи сили, когато бъде договорено прекратяване на огъня, пише БГНЕС. Още: Миротворци в Украйна: САЩ дават разнопосочни сигнали, Европа остава разделена по въпроса
Каква е позицията на европейските лидери?
Още: САЩ и Русия започват преговори в Рияд за договаряне на край на войната в Украйна
Макрон е провел телефонни разговори с Тръмп непосредствено преди срещата, съобщи френското президентство. Нямаше общо изявление след срещата или важни съобщения, които според участниците трябва да бъдат оставени за форуми като ЕС или НАТО. "Всички на тази среща са наясно, че трансатлантическите отношения, съюзът НАТО и нашето приятелство със Съединените щати навлязоха в нова фаза. Всички виждаме това", каза полският премиер Доналд Туск.
Шефката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен каза, че "Украйна заслужава мир чрез сила" и това трябва да бъде "зачитане на нейната независимост, суверенитет, териториална цялост, със силни гаранции за сигурност". „Готови и желаещи“, така шефът на НАТО Марк Рюте описа позицията на Европа след срещата. „Ще трябва да се решат подробностите, но ангажиментът е ясен.“
Премиерът на Обединеното кралство Киър Стармър, който е наясно колко е важно Лондон да покаже ангажимент към европейската сигурност след Брекзит, каза, че е „готов да обмисли изпращането на британски сили на място заедно с други, ако има трайно мирно споразумение“. Но той настоя Вашингтон да бъде включен, „защото гаранцията за сигурност от САЩ е единственият начин за ефективно възпиране на Русия от нова атака срещу Украйна“.
Но след разговорите германският канцлер Олаф Шолц подчерта, че всеки дебат за изпращане на мироопазващи сили в Украйна е "напълно преждевременен" и "крайно неуместен", докато войната продължава. Шолц каза, че е "малко раздразнен" от дебата "в неподходящото време и по неподходящата тема". Датската премиерка Мете Фредериксен изтъкна, че нейното правителство не страда от предубеждение по въпроса за войските, но предупреди, че ключов въпрос е дали САЩ "ще подкрепят Европа", ако бъдат изпратени войски. Русия "сега заплашва цяла Европа", добави тя, предупреждавайки САЩ срещу опитите да се споразумеят за "бързо" прекратяване на огъня, което би дало на Русия шанс "да се мобилизира отново, да атакува Украйна или друга страна в Европа".
Още: Зеленски: САЩ искат да угодят на Путин
Макрон описа завръщането на Тръмп за втори мандат в Белия дом като "електрошок", но също така предупреди срещу всяко мирно споразумение, което може да се равнява на "капитулация". Френският вестник Le Monde каза, че разривът между Европа и САЩ е "исторически", но добави, че Европа трябва да покаже капацитета си да осигури собствената си защита. „Европейската слепота приключи внезапно в Мюнхен. Отсега нататък сигурността на континента зависи основно от самите европейци и от способността им да запазят своето единство“, добавя Le Monde. Преговорите в Париж се проведоха, след като Вашингтон съобщи, че държавният секретар Марко Рубио, съветникът по националната сигурност Майк Валц и специалният пратеник Стив Уиткоф ще се срещнат във вторник в Рияд с руска делегация, включително външния министър Сергей Лавров, преди бъдещата среща между Тръмп и Путин в саудитската столица. "Не трябва да има разделение на сигурността и отговорността между Европа и Съединените щати. НАТО се основава на това ние винаги да действаме заедно и да споделяме риска, като по този начин гарантираме сигурността си. Това не трябва да се поставя под въпрос“, отбеляза Шолц.
Още: Тръмп иска репарации и икономическа колонизация на Украйна: The Telegraph за редкоземните минерали