Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Държавният секретар на САЩ е готов със специална програма за отношенията с Русия

20 юни 2017, 08:51 часа • 3768 прочитания

Държавният секретар на САЩ Рекс Тилърсън е разработил програма, в която са изложени три основни направления за изграждането на конструктивни работни отношения с Русия. Това пише американският сайт Buzzfeed, позовавайки се на свои източници в Държавния департамент.

Първият стълб на програмата е да се убеди Русия, че действия срещу САЩ ще са контрапордуктивни и за двете страни. Според разработката, ако Русия предприема действия, които са директно насочени срещу американски интереси - например доставка на оръжия на талибаните в Афганистан, САЩ ще реагира.

Разкритията за втория стълб посочват, че конкретните направления засягат Сирия, Северна Корея и кибер сигурността. Конкретно Тилърсън търси начин да намали стокообмена между Русия и КНДР. Един от основните постулати в документа е важността от съхранението на "стратегическата стабилност" с Русия, чрез общата работа върху редица дългосрочни взаимни геополитически цели. Това е и третият стълб от стратегията, информира БГНЕС.

"В момента руско-американските взаимоотношения са на лошо ниво. Не искаме съвсем да изчезнат в канализацията", изтъква пред медията представителят от ведомството.

"Това е комбинация от репресиране и едновременно с това ангажиране по въпроси, където може да има конвергенция", каза Стивън Пайфер, бивш посланик на САЩ в Украйна и учен от Института "Брукингс", след преглед на въпросните документи. Според него тази програма е изключително сходна със стратегията, съставена от администрацията на Обама през 2015 година. Единствената и основна разлика е, че политиката на Обама, изготвена от старшия съветник по руските въпроси в Белия дом Селест Уоландър, целеше да направи страните от Източна и Централна Европа "по-устойчиви срещу руските тактики" чрез различни програми за изграждане на демокрация и чрез разгръщането на Съвместната оперативна група за бързо реагиране на НАТО.

Освен това, за разлика от Обама, Тръмп рядко се вслушва в препоръките на своите съветници и много често действа на своя глава. Трудно е да се предвиди дали той би се придържал към програмата на държавния секретар, или ще се устреми към по-амбициозна сделка с Русия.

"Говорим за програмата на Тилърсън. А ако научихме нещо за последните четири месеца, то е, че президентът може да се отметне във всеки един момент", уточни още Пайфър.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес