Президентът на САЩ Джо Байдън обяви мораториум върху сондажите за петрол и газ във федерални земи и води. Освен това, съобщи, че ще организира през април световна среща на високо равнище за климата, предаде dir.bg. По-късно днес президентът на САЩ ще подпише указ, уточняващ мерките в подробности. Мораториумът, който Байдън обеща предизборно, няма да важи за вече отпуснати концесии за сондажи.
Още: Тръмп вади САЩ от Световната здравна организация още в първия ден от мандата си?
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Американският президент се ангажира да запази 30% от федералните земи и води незасегнати от човешка дейност до 2030 г., за да бъде спряна загубата на биоразнообразие.ой също така ще нареди на ресорните федерални агенции да инвестират в районите, които са икономически зависими от изкопаемите горива, и да окажат помощ на хората, най-засегнати от климатичната криза. Близо 1/4 от парниковите емисии на САЩ се падат на енергия, добита във федерални земи и води, показва правителствен доклад от 2018 г. В същото време, по данни на министерството на вътрешните работи, концесиите за петролни и газови сондажи, както и добивът на въглища, са донесли близо 11,7 милиарда долара приходи на федералното правителство през 2019 г., отбелязва АФП.
Байдън си е поставил за цел американската енергиен сектор да постигне т. нар. въглеродна неутралност през 2035 г., а цялата икономика на страната - до средата на века. Плановете на новия президент на САЩ му навлякоха критики от страна както от петролния и газовия сектор, според който мораториумът просто ще доведе до засилване на зависимостта от вноса заради нарастващото търсене на енергия, така и от природозащитници, които недоволстват, че екологичните цели на Байдън не са достатъчно амбициозни. Новата американска администрация ще организира световна среща на високо равнище на 22-ри април - Международният ден на Земята.