Съдът в Сан Франциско постанови, че един от най-широко използваните унищожители на плевели в света се явява "съществен фактор" в причиняването на рак при човека.
Още: Арестуваха мъж, заподозрян, че е подпалил спяща жена в метрото в Ню Йорк
Още: Тръмп си хареса милиардер за зам.-министър на отбраната
Фармацевтичната група "Bayer" категорично отхвърли твърденията, че техния продукт "Roundup", в основата, на който е химикалът глифозат, е канцерогенен.
Съдът обаче постанови, че има връзка между "лимфом на Ходжкин" на калифорнийския жител Едуин Хардман и употребата на "Roundup".
Следващият фаза от процеса ще разгледа отговорността и щетите, нанесени на ищеца от компанията "Bayer".
Още: Канадският премиер губи подкрепа в партията си
Още: Доналд Тръмп сигурен, че Мъск никога няма да стане президент
По време на тази фаза, която започва на 20 март, от адвокатите на г-н Хардман се очаква да представят доказателства, за които се твърди, че показват усилията на "Bayer" да влияе на учените, регулаторните органи и обществеността върху безопасността на продуктите му.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп вади САЩ от Световната здравна организация още в първия ден от мандата си?
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
При отварянето на борсите тази сутрин, акциите на "Bayer" "потънаха", спадайки с почти 12% - 61,62 евро, предаде БГНЕС.
Германската компания, която придоби продукта "Roundup", след поглъщането на американския си конкурент "Монсанто", сделка на стойност 66 млрд. долара, заяви, че е разочарована от първоначалното решение на съда.
"Убедени сме, че доказателствата във втората фаза ще покажат, че въздействието на нашия продукт е било безвредно и компанията не трябва да носи отговорност за рака на г-н Хардман", заявиха от "Bayer".
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
В него се казва още: "Bayer" продължава да вярва твърдо, че е научно доказано, че хербицидите на основата на глифозат не причиняват рак".
Случаят е само вторият от около 11 200 съдебни дела, които се водят срещу компанията в САЩ.
Припомняме, че в началото на годината френските власти забраниха продажбата на форма на Roundup след решение на съда, че регулаторите не са взели под внимание съображенията за безопасност при одобряване на хербицида.