Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Американска медия: Руското разузнаване ГРУ използва секретно „акустично оръжие”

12 май 2021, 16:49 часа • 2822 прочитания

В Съединените щати руското военно разузнаване ГРУ е заподозряно в извършването на предполагаеми атаки срещу американски разузнавачи, използвайки някаква неизвестна технология за "насочена енергия" в различни части на света. Това твърди изданието Politico, позовавайки се на не назовани информирани източници в съответните кръгове, но без да предоставя точни доказателства, доказващи верността на тази гледна точка.

Журналистите обясняват своята позиция с факта, че американската разузнавателна общност не е стигнала до окончателно заключение и не е направила официално изявление по този въпрос, тъй като причината за инцидентите с влошаването на здравето на американските разузнавачи все още е неизвестна. Но освен ГРУ няма друг заподозрян като заинтересован.

Сега американските власти разследват два случая на евентуално нападение срещу техните разузнавачи. Предполага се, че един от тях станал през ноември 2020 г. близо до Белия дом. А служителка в президентската резиденция във Вашингтон свидетелства за поредната възможна атака през 2019 г. - тя била облъчена, докато разхожда куче.

Според служителите на CNN, тези епизоди приличат на така наречения „синдром на Хавана“ от 2016 и 2017 г. Тогава служителите на американската дипломатическа мисия в Куба обявиха появата на странни симптоми, които в крайна сметка доведоха до дългосрочни негативни последици за здравето им.

По това време нито Държавният департамент, нито самите кубинци бяха в състояние да направят еднозначни изводи какво точно провокира този „синдром“. По това време американската преса също изказа претенции срещу Русия за организиране на „акустични атаки“, но официалните власти на САЩ отказаха всякакви обвинения към Кремъл за случилото се, което руското външно министерство нарече „пълен абсурд и странни подмятания“.

„Митичното "инфразвуково оръжие" с връзки към определени знаещи източници сред разузнавачите е, така да се каже, специален "трик" на изданието Politico” – обяснява експертът по международна сигурност в Центъра за Специални медиаметрични изследвания Игор Николайчук. – „При желание проверката на фактите няма да е трудно да докаже, че такива публикации като цяло са често срещана фалшификация.”

По правило разузнавателните служби никога не правят подобни изявления пред медиите. Тяхната задача е да предават многократно проверена информация за реалното състояние на нещата изключително на ръководството на страната или на техните непосредствени началници, а те вече са свободни да се справят с получените данни по свое усмотрение. Всички други изявления, включително подозрения за участие в „звуковите атаки“ на руски или други служители на специални служби, са не само грубо нарушение на командната верига, но и въпрос на юрисдикция. Така че журналистите просто не могат да имат източници в „такива в кръгове“.

Малко вероятно е това да е целево изтичане на информация в рамките на психологическа война с определени цели. На второ място, ако това наистина беше така, тогава американските медии щяха да изстрелят тази информация от своите „основни калибри“, а не чрез изцяло таблоидната и много ненадеждна публикация, която по същество е „Политико“.

Според „Свободная пресса”, подобни изявления са опит за някаква мобилизация на американеца на улицата и въпреки целия абсурд у него да се укрепи мнението, че Русия агресивно се бори с демокрацията, не зачита правата на човека и следователно играе най-мръсна игра. А „защитата на демокрацията в целия свят“ е основната политическа и дипломатическа линия на новия американски президент днес.

Според руското издание, публикацията в „Политико” е само елемент от информационната война, предназначен не за руснаците, а за американците, за да им покаже, че обектът на войната "против демокрацията" е персонално руският президент Путин, който не иска да играе по американските правила.

Превод със съкращения: Ганчо Каменарски

Ганчо Каменарски
Ганчо Каменарски Отговорен редактор
Новините днес