Алкохолизмът и употребата на наркотици представляват здравна обществена криза в САЩ и пристрастяването не трябва повече да се отдава на „недостатъци в характера” на човека, заключават водещи американски здравни специалисти, пише БГНЕС.
За пръв път главният хирург Вивек Мърти оповести доклад за злоупотребата с наркотици и алкохол „Да се изправим пред пристрастяванията в Америка: доклад на главния хирург за алкохола, наркотиците и здравето”.
В доклада се казва, че трябва да се помогне на хората да разберат, че пристрастяването не е заради слабости в характера, а е хронично заболяване, към което трябва да се подходи със същите умения и съчувствие, с които се третират сърдечно-съдовите болести, диабетът и ракът.
Около 21 милиона американци се борят с пристрастяване към определени вещества, което е повече от броя на болните от рак.
Само един от 10 пристрастени обаче, получава помощ.
Над 66 милиона души са признали миналия месец, че пият – близо една четвърт от възрастното население и подрастващите.
Пристрастяването руши не само семействата, то ощетява тежко и страната – алкохолизмът има икономически поражения на стойност 249 милиарда долара, а употребата на дрога – 193 милиарда долара.
Д-р Мърти отбеляза, че твърде дълго прекалено много американци се гледали на пристрастяването като на морален провал.
Това стигматизиране представлява допълнителен товар за болните и срамът не им дава кураж да спрат да крият проблема си и да потърсят помощ.
Растяща загриженост представляват и предписаните болкоуспокояващи, защото около 12,5 милиона американци признават, че злоупотребяват с тях.
Същевременно се увеличават смъртните случаи от свръхдоза хероин или предписани болкоуспокояващи.
Всеки ден 78 американци умират от свръхдоза и тези числа са се увеличили четворно от 1999 година.
Преди половин век американският главен хирург огласи първия доклад за опасностите от пушенето, благодарение на който, според мнозина, е бил спасен животът на милиони.
„Как ще отговорим на тази криза е морален тест за Америка”, предупреди д-р Мърти.