Балтазар Гарсон, бивш испански съдия, сега адвокат на основателя на WikiLeaks Джулиан Асандж, обвини САЩ в подслушване. След съдебно заседание в Мадрид в понеделник, Гарсон заяви, че САЩ подслушват не само клиента му, но и самия него, конкретно на срещата с тогавашния президент на Еквадор Рафаел Кореа в дома му в Мадрид, съобщи Deutsche Welle.
Още: Американски сенатори: Тръмп повтаря пропагандата на Путин, срамно е (ВИДЕО)
Още: Тръмп прегърна путинизма, нарече Зеленски "диктатор" и "средно успешен комик"
Именно Кореа предостави политическо убежище на Асандж в Еквадор, което му позволи от 2012 до 2019 г. да бъде на територията на посолството на страната във Великобритания, припомня БГНЕС.
Кога точно се е състояла срещата между Кореа и Гарсон не посочва, но се отбелязва, че за подслушването на защитника на Асандж се подозира испанската компания UC Global, която е специализирана от службите за сигурност.
През есента на 2019 г. германският обществено-правен телевизионен оператор NDR също обвини испанската фирма, твърдейки, че е подслушвала техен представител при срещата с Джулиан Асандж в посолството на Еквадор.
Още: Републикански сенатор за Путин: Или в затвора, или екзекутиран, не може да му се вярва! (ВИДЕО)
Още: Руски военни самолети са забелязани да летят край бреговете на Аляска (ВИДЕО)
Балтасар Гарсон е известен испански адвокат с репутация на "ловец на тирани". Според него, САЩ преследват Асандж, само защото той е разкрил най-тежките престъпления срещу човечеството.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Рейтингът на Тръмп у дома пада, американците все по-разтревожени за икономиката
Още: Брутално меле между пропалестински протестиращи и израелци се разрази в Ню Йорк (ВИДЕО)
САЩ изискват от Великобритания да екстрадира Асандж. Според Вашингтон, основателят на платформата WikiLeaks е помогнал на американския военнослужещ Брадли Манинг (който по-късно смени пола си и стана Челси Манинг) да получи достъп до класифицирани материали, свързани с военните операции на САЩ в Ирак и Афганистан. В резултат на публикуването на тези материали в платформата WikiLeaks, на обществеността стана известно за редица престъпления, извършени от американски войници в Близкия изток.
В САЩ Асандж е обвинен в "най-голямата кражба на класифицирана информация в историята на страната". Ако бъде осъден, го грозят 175 години затвор.
По-рано стана известно, че изслушването във Великобритания за екстрадицията на Асанж в САЩ е отложено поради пандемията на коронавирус поне за септември.
Още: Австралийски милиардер създаде партия, вдъхновена от Тръмп
Още: Тръмп чисти съдебната система от прокурорите на Байдън