В Русия се разболяват от СПИН 10 пъти по-често, в сравнение с ЕС. Това сочат данните на Роспотребнадзор, обявени в края на септември, съобщи Новая Газета. В някои региони на Урал и Сибир рискът от инфекция е дори по-висок - 20 и 35 пъти по-висок, отколкото в Европа и вече е сравним с този в Африка.
Още: В Либия обсъдиха провеждането на избори - помирение
Още: Миньори загинаха при престрелка с войници в Гана (ВИДЕО)
В момента с ХИВ в Русия живеят над 1,1 млн. души и то по официални данни. В действителност броят им може да е 1,5 млн. души. Щетите за икономиката от разпространението на вируса се оценяват на 22,5 млрд. рубли годишно. Това са преките разходи на държавата за лечение, изплащане на пенсии за инвалидност и косвени загуби заради преждевременна смърт, казват от Роспотребнадзор. Въпреки това стратегията на правителството по борбата със СПИН не предвижда кардинално подобряване на ситуацията и изглежда неефективна.
Подобен ръст на новите случаи на инфектиране с ХИВ, каквито се наблюдават в Русия, няма нито в Украйна, нито в Турция, нито дори в Таджикистан. През 2019 година Русия влезе в топ 25 държани, където ХИВ се разпространява най-бързо. В тези 25 държави са само страни от Африка и Русия.
Най-много случаи са регистрирани в Кемеровска област. Там са отбелязани три пъти повече нови случаи над средното за страната.
Още: Десетки хора загинаха след взрив на цистерна в Нигерия (ВИДЕО)
Още: Замбия регистрира 7 случая на маймунска шарка
Русия ще се бори срещу СПИН с нравственост и без презервативи
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Путин е "гладен" за злато, литий и уран - гони още западни компании от Африка
Академик Вадим Покровский, началник на Федералния център по борба със СПИН, отбелязва, че ниският ръст на разпространение на ХИВ в западните страни се дължи на кампании, свързани с използването на презервативи, профилактични програми сред хомосексуалните мъже, секс работниците, употребяващите наркотици.
"Освен това от тази година във Великобритания е въведено задължително сексуално образование. Страните от Западна Европа влагат много средства за профилактични програми, а в нашата страна няма такива", отбелязва Покровский.
Първата вълна на разпространение на ХИВ се случва в края на 90-те години на миналия век по време на т.нар. "хероинов шок". Оттогава за ХИВ се тестват задължително донорите на кръв, бременните, хирурзите и чужденците, получаващи разрешение за работа или жителство. Вероятно ръстът на заболяването се държи и на това, че след тестването инфектираните са установени.
Още: "Боко Харам" атакува президентския дворец в Чад
Още: Нова година в Замбия: Пиян полицай освободи 13 души от ареста, за да празнуват
От 2005 година заболеваемостта отново започва да нараства. Оказва се, че сексуалното образование не достига не само до младежите, но и до възрастните.
"Втората вълна беше свързана с това, че ХИВ излезе от групата на хората, употребяващи наркотици и започна да се разпространява по полов път (незащитени хетеросексуални контакти). Хората, които са били младежи през 90-те години, не са изградили навика да ползват презервативи, смятат експертите.
През 2017 година броят на новите случаи достига рекордните 107 хил. души, а пред 2019 пада до 97 хил.
В Русия е прието да се мисли за ХИВ, като за болест на маргиналните групи - наркомани, затворници, младежи от неблагополучни семейства. Но през последните пет години СПИН престана да е болест на наркозависимите. Сега той се предава най-често чрез обикновен, незащитен сексуален контакт.
В 65% от новите случаи, регистрирани през 2020 година, заразяването с ХИВ е станало след хетеросексуален контакт и само по-малко от една трета - с употребата на наркотици.
Само 55% от болните получават антиретровирусна терапия, това означава, че останалите 45% продължават да предават вируса на други хора.
"Защо у нас се появяват организации, които получават пари от чужбина? Ами защото правителството ни и регионалните власти дават много малко пари на обществените или държавните организации за провеждането на профилактични мероприятия", отбелязва още Покровский.
Друг мит е, че СПИН е болестта на младите. Така е било преди 20 години. През 2000 г. една четвърт от заразилите се са били между 15 и 20-годишни. Сега е различно. През 2019 г., според най-новите данни, 40% от новите случаи са установени в групата на хора между 30 и 60 години и още толкова в групата на хората над 40 години.
Основният значим проблем е стигмата. Заради нея хората не искат да се тестват. Има хора, които толкова се страхуват да не се разбере, че са болни, че пристигат за лечение, когато вече са много зле.