Франкофонска Африка все повече презира бившата си колониална господарка Франция - политическа промяна, която понякога подбужда към насилие и е насърчавана от руски участници. Това сочи специализиран доклад.
Още: Бягство от Сирия: Русия прехвърля все повече военна техника в Либия (ВИДЕО)
Още: Няколко деца загинаха при блъсканица на панаир в Нигерия (ВИДЕО)
Докато лидерите, изправени пред собствените си политически неуспехи, използват постколониалните връзки като изкупителна жертва за проблемите на деня, широката общественост все повече възприема тези настроения, се казва в доклада на Френския институт за международни отношения (IFRI).
В Чад, Мали и неотдавна в Буркина Фасо избухнаха насилствени протести срещу френски фирми като енергийния гигант TotalEnergies или при пристигането на френски дипломати. Мащабите на явлението надхвърлят "това, което сме виждали през предишните десетилетия" и може да "се утвърди за дълго време", заяви пред АФП Ален Антил, един от изследователите, които стоят зад доклада. Антифренските настроения са се засилили в резултат на "разочароващите икономически и политически траектории" на страните, каза той.
Според Антил, който цитира заключенията на изследването, усещането на местно ниво е, че на Франция се пада основната вина "за неразвитието на тези страни и за корупцията на техния елит" - аргумент, който също така помага на лидерите на страните да избягват отговорност. Тази реторика е разцъфнала отчасти защото Франция е реагирала бавно, "намирайки се в пространството на отричането" до съвсем скоро, каза той.
Още: Судан е отрязал Путин - Русия няма да има военноморска база на Червено море
Още: Най-малко 20 загинали при потъването на лодка с мигранти край Тунис
Но проучването показва "връзка между руската пропагандна война и определени области на африканските социални мрежи", пише БГНЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозно заболяване кара хората да треперят неконтролируемо в Уганда (ВИДЕО)
Още: Френската военна помощ пристигна на остров Майот, където загинаха поне хиляда души
Според Антил е безспорно, че в социалните мрежи се разпространява дезинформация, като например видеоклипове или снимки на френски войници, на които се вижда, че крадат злато или "се сдобряват с джихадисти". "Очевидно е, че Русия играе своята роля, оказва влияние и финансира антифренски кампании", каза той. Изследователят обаче предупреди да не се обвинява единствено руската пропаганда, като добави, че антифренските нагласи са силно повлияни и от военното присъствие на Франция и от политиките и финансирането на помощта за развитие.
Броят на френските войски във френскоговоряща Африка е намалял драстично от 30 000 в началото на 60-те години на миналия век до едва около 6100 днес, но усещането за намеса и контрол на Париж в региона остава, каза той.
През последната година Франция изтегли войските си от Буркина Фасо и Мали, след като властите дадоха ясно да се разбере, че френските сили, разположени за борба с ислямистките бунтове, вече не са добре дошли, тъй като в региона се засилва присъствието на руската наемническа групировка "Вагнер".
Още: Десетки цивилни бяха убити при нападения в Нигер
Още: Русия е в капан: Бяга от Сирия към две страни в Африка, но и там режимите може да рухнат
Докладът, в който са проучени вестници и социални медии от региона, не предлага препоръки за реакция на тази промяна.
Антил заяви, че френскоговорящите африкански държави трябва да бъдат "третирани като равни", а не да получават поучения на политическата сцена.
ОЩЕ: Ние бяхме тези, които първо обявиха Русия за неприятели