Либийският Червен полумесец призова за спиране на огъня в източния град Бенгази, което да позволи евакуация на семействата блокирани в града от уличните сражения между ислямистите и проправителствените сили, сформирани от местни младежи, предаде Reuters.
Банките, държавните учреждения, магазините и някои болници са затворени във втория по големина град в Либия през втория ден на сблъсъците. Военни самолети са бомбардирали предполагаеми позиции на екстремистите.
Броят на загиналите за двата дни на сражения е най-малко 17 души, след като бяха откарани още четири тела в болниците, съобщават медици. Здравните власти подчертават, че в една от болниците привършват медицинските консумативи.
Пристанищният град, където има няколко петролни компании, е обхванат от хаотична борба за контрол между коалиция от ислямистки въоръжени групировки и армията, сред смута в страната-производител на петрол три години след свалянето на Муамар Кадафи.
Военните, лоялни на бившия генерал Халифа Хафтар и съюзили се с армията, започнаха офанзива за връщане контрола над района, след като „Ансар шариа” и други екстремистки групировки превзеха някои военни лагери и се приближават към летището.
Местните жители се присъединиха към силите на Хафтар, опитвайки се да премахнат пропускателните пунктове на ислямистите. Престрелки се чуват в няколко района, което кара населението да не излиза навън.
„Ние призоваваме всички страни за прекратяване на огъня, дори само за един час, за да се позволи евакуация на семействата от домовете им”, се казва в изявление на поделението на Червения полумесец в Бенгази. „Получихме десетки съобщения, молещи за евакуация на семействата”, подчертава организацията на сайта си във „Фейсбук”.
Ситуацията в Бенгази подчертава неспособността на централната власт да контролира съперничещите фракции, сражавали се срещу силите на Кадафи, а сега биещи се за следвоенната плячка.
Съседните държави на Либия и Западът се опасяват, че страната-членка на ОПЕК може да изпадне в гражданска война, защото слабото правителство не може да се изправи срещу бригадите тежко въоръжени бивши бунтовници, сега непризнаващи държавната власт. Властта на правителството беше сериозно подкопана от превземането на столицата Триполи от въоръжени групировки от Мисрата, създали алтернативно правителство и парламент.
Ройтерс