Парламентът на Алжир се приближи до приемането на закон, който допълнително ограничава свободата на печата в северноафриканската страна и затяга правилата за собствеността на медиите, като освен това не позволява на журналистите да защитават източниците си, предаде АФП.
Още: Лъв уби 13-годишно дете, слон погуби 54-годишен мъж (ВИДЕО)
Още: Ужасяващи престъпления и опасност от разцепване: Африка не е същата след тази криза
Долната камара на парламента одобри законопроекта на 28 март, а горната камара започна да го обсъжда, като се очаква гласуването да се състои в четвъртък. Ако бъде приет, законопроектът ще забрани на алжирските медии да получават финансиране или "пряка и непряка материална помощ" от чужбина под заплахата от наказателно преследване, включително глоби в размер до около 15 000 щатски долара. Алжир е на 134-то място от 180 държави и територии в Световния индекс за свобода на печата на "Репортери без граници" за 2022 година, предава БГНЕС.
Макар че законът гласи, че "професионалната тайна е право", той също така ще принуди журналистите да разкрият източниците си, ако това бъде разпоредено от съдия. На хората с двойно гражданство ще бъде забранено да притежават всички или част от медии, а журналистите, работещи за чуждестранни медийни организации без акредитация, ще могат да бъдат глобявани с почти 7 600 долара.
Някои сенатори изтъкнаха, че Алжир позволява на двойните граждани да гласуват или да инвестират в страната, но ще им бъде забранено да инвестират в медии. Председателят на горната камара на парламента Салах Гуджил отбеляза, че "дяволът се крие в подробностите", които не са ясни, тъй като не са публикувани придружаващите законопроекта правни документи.
Още: Български снаряди допринасят Судан да бъде разкъсван от война въпреки ембаргото на ЕС
Още: Съдят младежи, събирали мравки
По-рано този месец алжирски съд осъди известния журналист Ихсан Ел Кади на три години затвор за "чуждестранно финансиране на бизнеса му" в дело, осъдено от правозащитни групи. Ел Кади, директор на новинарския уебсайт Maghreb Emergent и на Радио М, беше един от последните шефове на независими медии в Алжир. Той получи петгодишна присъда, две от които са условни. Шестнадесет международни медийни фигури, сред които руският журналист и носител на Нобелова награда за мир Дмитрий Муратов, призоваха за освобождаването му и настояха Алжир да отмени "неприемливите" ограничения върху неговите медии.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ужасът в Судан: Насилие и холера убиват стотици
Още: Алжир гони незабавно 12 френски дипломати. Париж: Откажете се, ще има лоши последствия