Всички имаме спомени, но какво точно се случва в мозъка, когато се формират те – едва ли сте се замисляли сериозно по този въпрос. Учените от Медицинския колеж „Алберт Айнщайн“ към Yeshiva University, Япония,обаче сериозно са изследвали проблема и дори имат визуална информация за процеса на запаметяване.
Още: Да сложим ръководната роля на Новото начало в член първи и да приключваме
Още: Първият час по религия в училище: "Ту-туу" с бъркане по дупките и мерзост
Специалистите са успели да заснемат на видео как точно невроните в главния мозък формират спомени.
При този процес се формират постоянни протенови структури, които ни правят такива, каквито сме.
Преди да заснемат видеото, учените проследили процеса на формиране на мисли, който значително се отличава от формирането на спомени. „Възможността да проникнем в процеса на формиране на мисли и памет на молекулярно ниво стана възможна, благодарение на няколко „трика“. В експериментални условия използвахме опитни плъхове, модифицирани на генно ниво. Генната модификация засяга протеини, играещи ключова роля в процесите мислене и формиране на спомени. Тези протеини бяха маркирани със специални флуоресцентни маркери, което ни позволи да проследим пътя им в клетките на главния мозък в режим на реално време“, разказват учените за експеримента.
Още: Путин убива деца: Нито празниците ще си разваляме, нито делниците. Не и с този президент!
По време на опитите специалистите работели в две направления. Първото – разработване на технология за стимулиране на невроните на хипокампуса – участък от мозъка, отговорен за възникването и съхраняването на спомени. Второто – разработване на метод за наблюдение преместването на светещите молекули beta-actin mRNA в границите на дендритите – разклонвения на нервните клетки, чрез които се приема и предава информация.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Путин не е лош човек. Той изобщо не е човек - и човече не е (ВИДЕО)
Още: Игри на вотове или как да си заработим депутатската заплата така, че всички да видят
Учените нямат съмнения, че процесите на формиране на спомени в мозъка на човека са абсолютно същите, каквито са тези в мозъка на използваните опитни животни.
Затова смятат, че резултатите от тестовете с гризачи са валидни и за хората.
Знанията за характера и особеностите на тези процеси ще бъдат използвани за по-дълбоко разбиране на принципите на работа на главния мозък. На практика това ще е от полза за намирането на високоефективни методи за профилактика и лечение на заболявания, засягащи мисленето и паметта, които са типични най-вече за хората в напреднала възраст.
Още: Златен век: Българските мита, които да наложим
Още: Наплив за служебни премиери: Безумието "Домова книга" роди други безумия