Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо Александровска болница върна скъпоценното дарение за коронавируса?

18 март 2020, 09:39 часа • 16423 прочитания

"Александровска" болница върна със замах дарението на известния бизнесмен Ивайло Пенчев и неговата фирма "Уолтопия" - 222 000 лева за купуване на жизнено необходими в пандемията от коронавирус обдишващи апарати. Причината: защото от болницата не се съгласиха с условието на компанията - техни служители да се ползват с предимство. 

Още: Тежки времена идват за родните тръмписти. И за психиатрите също

Още: Тръмп засили САЩ по пътя на упадъка

Връщането на парите и то в кризисен момент е очевидно ирационално. И дори, доколкото прес информацията е способна да изразява емоции, личи, че е предизвикало искрено учудване в "Уолтопия". Не е ли ясно, че дори да се използват първо от служителите на фирмата, а после от всички останали, апаратите за обдишване са просто скъпоценни? Сега ли е време да се позовеш на Хипократовата клетва и да кажеш "не"? 

Сега, мисля, че точно сега. Защото в лекарския жест има нещо много по-дълбоко. В широк смисъл той отказва да приеме йерархията, с която икономиката пусна дълбоко ръце в здравеопазването и започна да реди елитни, средни, ниски етажи, а накрая най-лошото: огромни мухлясали мазета, където да прати най-нуждаещите се. Тази пирамидална финансова постройка обаче е тъкмо най-удобната за помитане от коронавируса, защото той поразява широката и свръх масивна основа - възрастните хора. Образно казано, пазарът на вируса има обратната структура на здравните пазари. Да откажеш пари с преференциална употреба означава и да не приемеш и самото икономическо здание на здравеопазването. Понеже сегментирането му, вече се вижда съвсем ясно, е страшно непригодно за ситуация на пандемия. "Пан" означава "всички". Условието на компанията казва "първо ние", после всички. Този икономически идеал, в който дори здравето се превръща във ваучер за по-успешните, а ниско тарифни, но и слабо ефективни услуги за всички останали, тепърва ще изглежда все по-съмнителен. Затова и в актът на "Александровска" има не просто достойнство, а още нещо: напомняне, че когато дойде голямото зло, справянето с него не може да даде финансово предимство на едни пред други и да го използва за критерий на лечение. 

И ако всичко това изглежда твърде идеалистично, може да ви предложа друг вариант. Току-виж ви харесал. Сравнете тези думи:

Още: Летище "Васил Левски" - добре, а улица "Московска" кога ще преименуваме?

Още: Вейповете и везните на забраната: Няколко мита

Предстоят ни времена на изпитания. Към нас идва епидемия с невиждана ярост. Ще се загубят човешки животи и то на тези, които много обичаме, тези, които са ни дали живота, тези, които са ни отгледали, тези, които са треперели за нас, когато сме били малки, тези които се гордеят с нашите успехи.

(Ген.проф.д-р Венцислав Мутафчийски)

С тези думи:

Допълнителен плюс за държавите със слаба здравна система ще бъде факта, че старите хора ще са намалели значително и това ще облекчи пенсионите им системи, а както и живота на младите хора, които са отделяли голяма част от доходите си за възрастните си родители. 

Още: Тестът с дрона на летището свари отговорните фактори по бели гащи

Още: Да поискаме повече качество на по-добри цени - така не сме втора ръка

(Ивайло Пенчев, "Уолтопия")

Изберете кой да ви лекува. И обогатете речника си: оказа се, че смъртта на хиляди може да се нарича и по-така - например "облекчение на пенсионните системи". Ето тази фраза е истинско езиково дарителство.

Ползвайте го на погребения. 

 

Автор: Райко Байчев

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Райко Байчев
Райко Байчев Отговорен редактор
Новините днес