На територията на парка Йелоустоун в САЩ започва да се „събужда" едноименният вулкан Йелоустоун - най-мощният от съществуващите вулкани на планетата. Вулканът се събужда на всеки 600 хиляди години, а от последното му изригване са изминали 640 хиляди години.
Още: Борисов и фабриката на девети
Още: Пиши "Украйна" и да бягаме
Започвайки от 28 март там са фиксирани 25 подземни труса, последният от които стана на 30 март със сила 4,5 бала. Размерите на вулкана смайват - 4 хиляди квадратни километра, а това е 20 пъти повече от един Вашингтон с всичките му предградия. Ако вулканът изригне, то в радиус на 1000 километра няма да остане нищо живо, а цялата територия на Северна Америка ще остане под 15-сантиметров слой пепел. Животните масово напускат територията на парка, но учените успокояват хората, че уж предвижването им е свързано с миграцията в търсене на места с повече храна... Но животните по-скоро приличат на спасяващи се от наближаващ катаклизъм. Температурата на водата в езерата на парка започва рязко да се вдига, което е признак за доближаване на разтопена магма.
Ако вулканът изригне, то това може да доведе до смяна на климата и редица други изменения на цялата земя. Учените смятат, че по сила на изригване вулкан Йелоустоун може да се сравни само с катаклизмите, станали на Земята на зората на живота на планетата.
Още: Депутатите да ги тестват за мозък – първо обаче избирателите
Още: Вземи от инвитро, спаси земеделие: Трансферът на деня