Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В бъдеще ще ядем банани и маниока вместо хляб и картофи

04 ноември 2012, 09:06 часа • 16345 прочитания

Експертен доклад, изготвен по поръчка на ООН, сочи, че в близко бъдеще може да се стигне до радикална смяна на обичайните за милиони хора по света хранителни продукти с други заради глобалното затопляне. Документът е съставен от специалисти на компанията CGIAR, които са разгледали възможните варианти за въздействието на повишаването на температурите върху 22 най-разпространени в света хранителни култури. На базата на това изследователите стигнали до извода, че в бъдеще е много вероятно вместо хляб и картофи на трапезата ни да се сервират банани и маниока.

Още: На гол тумбак чифте пиратки: Добре сме дошли в Шенген

Още: КЕВР ще бие Пеевски когато заговори просто и ясно

Експертите предупреждават: обработваемите площи за трите най-важни култури, изхранващи милиони души по целия свят – царевица, ориз и пшеница, непрекъснато намаляват. Едновременно с това е възможно да пострадат и картофите, които сега чудесно се развиват в зони с умерени температури. Това обаче няма да е възможно при случващите се и предстоящите климатични метаморфози, предупреждават специалистите.

За сметка на това обаче ще стане възможно отглеждането на определени сортове банани в райони, където досега това не се е случвало. Повишаването на температурите ще направи възможно жълтият хранителен плод да се превърне в обичайна култура за регионите, където доскоро са се отглеждали картофи. Бананите всъщност са чудесен хранителен продукт, който спокойно може да замени други висококалорийни продукти, коментира доктор Филип Торнтън, един от авторите на доклада.

Друга култура, която може да получи широко разпространение в бъдеще, особено в страните в Южна Азия, е маниоката. Тя леко понася различни температурни условия, поясняват учените.

Още: 2025-та настъпи благодарение на нас

Още: Пеевски бръкна в контакта: Късото съединение с тока е заради политиците

Подобна промяна в хранителните навици вече се е случвала неведнъж в миналото, твърди Брюс Кембъл, директор на изследователската група от Climate Change, Agriculture and Food Security (CCAFS). Той коментира: „Само преди 20 години в Африка почти никой не познаваше ориза, а сега той е широко разпространен там. Хората са променили навиците си в полза на цените. Освен това оризът се готви лесно. Нещо подобно ще се случи и в бъдеще.“

Експертите обаче се тревожат, че измененията в климата могат да поставят под заплаха източниците на белтъчини в храната на милиони души по целия свят. Например – соята е един от важните източници на белтъчини, но тази култура е много чувствителна към колебанията в температурата. Вероятно тя ще може да бъде заменена от някои видове боб, надяват се специалистите.

Всъщност подобни промени ще се случат и в животновъдството, прогнозират експертите. Например в Южна Африка вече преминават от отглеждането на едър рогат добитък към развъждането на кози. Причината за това е в честите засушавания. Това е признак, че промените в навиците са напълно реални и даже неизбежни, коментира доктор Кембъл.

Редактор: Георги Иванов

Още: Борисов и фабриката на девети

Още: Пиши "Украйна" и да бягаме

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Весела Софева
Весела Софева Отговорен редактор
Новините днес