Един от начините за разпространение на някои заболявания и инфекции е контактно-битовият. Болестите на мръсните ръце най-често засягат децата и хората, които не са свикнали да поддържат хигиена. Дръжките на вратите са местата, където „върлуват“ най-много бактерии, тъй като непрекъснато са хващани с мръсни ръце на различни хора. Вече обаче има нов метод за справяне с проблема.
Още: Летище "Васил Левски" - добре, а улица "Московска" кога ще преименуваме?
Още: Вейповете и везните на забраната: Няколко мита
Британското дизайнерско студио Agency of Design е проектирало нов вид ръкохватка за врати, която убива бактериите.
Приспособлението не само не подпомага разпространението на болестотворните бактерии, но и дезинфекцира ръцете на хората, които влизат в досег с вратата. Умната дръжка проследява кой най-често я използва и отчита какво е общото ниво на чистота, коментират от Agency of Design.
Устройството носи названието PullClean. То е предназначено най-вече за лечебни заведения, където рискът за здравите от заразяване с някакво заболяване е най-голям, тъй като там вече се лекуват болни хора.
Още: Не иска да е част от мафиотското управление: Атаката срещу Петков няма да спре дотук
Още: 99% недовиждане - що е то? Парламент - Ново начало
При натискането на долната част на ръкохватката от нея се отделя малко количество дезинфекционна течност, която попада върху ръцете. Не е необходимо тя да бъде отмивана, съветват авторите на разработката.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тестът с дрона на летището свари отговорните фактори по бели гащи
Още: Да поискаме повече качество на по-добри цени - така не сме втора ръка
Специална мерителна скала върху дръжката показва какво е количеството на препарата в нейния резервоар и кога трябва да бъде напълнен отново той.
Данните за хората, които най-често използват дезинфекциращото средство, се изпращат до компютър, а общата информация за нивото на хигиената в конкретната болница може да бъде получена на специализиран уеб сайт.
Няколко подобни приспособления вече са монтирани и тествани успешно в две болници в САЩ и Великобритания.
Още: Мария Бакалова и бакалските сметки на министъра
Още: Лакеи в криза. Как да вземат примери от Борисов и Пеевски
По думите на представители на Agency of Design, нивото на чистота на ръцете в тези лечебни заведения е нараснало с 22 до 77%. Предстои масово производство на PullClean, като продажбите ще стартират в края на тази година.