Правим всичко възможно на определени периоди да подновяваме политическия речник. Най-вече, когато едни клишета се сменят с други, едни опорки с нови подобни и прочие филологически явления. А вече настъпи момента, в който трябва да се прегледат попълнения, които преди бяха немислими.
Още: Под знамето, червеното: Нов шанс за Пеевски да оглави ДАНС. Или направо правителство
Още: Тръмп дойде - време е да си изпълнява обещанията
"Ротация, ротационен кабинет, ротационно управление"
Ротацията е коалиция, която не се нарича коалиция (вж. "кумова срама"), с цел процентите на ПП-ДБ да паднат само с 5 %, както паднаха, а не с 5,01 %, ако пресметнем и онзи брой хора, които са убедени, че между двете има разлика. Необходимо е непрекъснато обаче да поправяте водещите, в случай, че не са научили правилно термина. Каже ли ви някой в студиото "коалиция", казвайте насреща - ротационно управление. Повторено само още 12 хиляди пъти и ще свърши работа.
"А на всяко дете в София да направим ДНК тест?"
Още: Стабилността като скеч: Борисов и ИТН ще са новите сценаристи на статуквото
Още: Борисов да попритвори вратата, че извън "Дондуков" лесно се изстива
Това затапващо, според Бойко Борисов, възклицание, идва да съобщи следната хипотеза: че всички съмнения, които сполетяват политиците, трябва да се прилагат масово на населението - за всеки случай. Това ще разшири изцяло сферата на справедливостта и всеки политически порок ще пуска фитили из народните маси, които ще гръмват незабавно при по-широки тествания. Целта: да се разбере веднъж завинаги, че разликата между електорат и електиран е само в насочването на прожектора към втория. Дайте да проверим дали всички имат кюлчета в шкафа...
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-хубаво е ново правителство: Стари муцуни с много багаж
"Измет!"
Трябва да се казва задължително с фалцет, с писклива нетърпимост и нещо смесено между нацизъм и клоунада. Напълно очевидно е в случая, че изметта, това са онези, които не мислят като теб, да се изведе като дефиниция е съвсем лесно. Идеята на всяка партия, в този боклучав смисъл, е да изметте изметта и после да се превърне в измет, която да бъде изметена от следващите.
"Маркетингов враг"
Още: Криворазбраната демокрация: По-вредна и от Путин
Още: Овален човек в триъгълника на властта: Политическата 2025-та по месеци
Когато пренесете директно клишетата от бизнес средата към разломните политически времена, не ви остава нищо друго освен безпомощно да смесите двете. Думата "маркетингов враг" в конкретния случай идва да покаже, че продуктът и маркетинга са започнали да се отдалечават един от друг; нещо, което не е нетипично за пазара и неговите правила. Защо политиката да прави изключение? Не трябва - маркетинговият враг е полезен за бранда. Правилно ли го казах?
"Смокинов лист, отпред, отзад"
Понякога самите политици започват да изпитват умора от собствените си клишета. Тогава настъпват бурни времена, защото решават да проявят креативност и да измислят нови. В такива моменти се доказва мигновено, че импровизацията, това е най-голяма грешка и че трябва да се избягва, особено ако един политик доказано и завинаги няма дар слово.
Автор: Райко Байчев