Как ще продължи работата на парламента след драмите по избиране на председател, дали ще се заеме с важните неща или ще продължи с пазарлъци от всякакъв калибър - това се пита средностатистическият българин. Питат се и всички, които чакат бюджета - общини и всякакви учреждения, защото и последният месец от годината вече се търкаля.
Но наред с бюджета има и още нещо, не по-малко важно и не по-малко чакано. И точно то е ключът към живота на този парламент - дали ще е по-дълъг или по-кратък, но поне да е смислен.
Спирането на процедурата по избиране на главен прокурор е тема номер едно, защото това би било лакмус дали има сделка между Пеевски, ГЕРБ и БСП. Много е възможно да има и изненади, защото не всички ще са съгласни да си изкривят душите и да си лепнат по едно петно заради партийните си другари.
Още: "БОЕЦ" с нови твърдения за Борислав Сарафов и интересни парични потоци, иска разследване
Законопроектът на ПП-ДБ за промени в Закона за съдебната власт предвижда именно това - да прекрати процедурата, в която единствен кандидат е Борислав Сарафов, както и на процедурата за избор на председател на ВАС. В преходните и заключителни разпоредби е записано, че в шестмесечен срок от влизането в сила на тези промени Народното събрание и органите на съдебната власт избират нов състав на ВСС. Както знаем, настоящият състав на ВСС отдавна е с изтекъл мандат.
Наред с това законопроектът на ПП-ДБ предвижда временно изпълняващите функциите на главен прокурор, председател на Върховния касационен съд и Върховния административен съд да се определят от Пленума на ВСС, а не от колегиите му, както е сега. А ВСС се задължава в срок от един месец да избере нов и.ф. главен прокурор и председател на ВАС на местата на сегашните Борислав Сарафов и Георги Чолаков.
Според вносителите с промените ще се дадат "допълнителни гаранции за конкурентност, прозрачност и интегритет на избора на главен прокурор, председател на ВАС и председател на Върховния касационен съд, както и се отстраняват някои дефицити на действащия ред за техния избор".
Ние добре знаем какви са тези дефицити и как точно те крепят онази корпулентна сянка, надвиснала над целия обществен живот. Единият дефицит гръмна в понеделник: Заради ареста на Бойко Борисов: Сарафов поиска имунитета на Кирил Петков
Затова е важно поне трима членове на Пленума на ВСС, а не на Прокурорската колегия, както е сега, да номинират кандидати за главен прокурор. Иначе какво се получава - в поредната процедура отново има само един кандидат.
Защо ли?
Още: Николай Хаджигенов: Пеевски и Борисов са двата крачола на едни и същи гащи (ВИДЕО)
Вносителите предлагат още парламентът да изслушва кандидатите, без да ги оценява, а само да се осигури необходимата публичност, включване на други институции, както и на гражданското общество в процеса. Според ПП-ДБ едно такова изслушване би дало и допълнителна гаранция както за качествен избор, така и за общественото доверие към кандидата.
Гласуването по този законопроект ще покаже много неща - и зависимости, и договорки, а вероятно и чисто професионално безсилие, каквото гледаме всеки божи ден в пленарната зала вече години наред. Затова придвижването към тези промени трябва да се следи внимателно - във всяка дума и жест ще има красноречиви доказателства за това кой с кого се съобразява.
Впрочем, Борисов изглежда най-заинтересован от оцеляването на Сарафов. Тук сблъсък между него и Пеевски няма да има. А депутатите имат два варианта - или да подкрепят законопроекта на ПП-ДБ, или да се натоварят вкупом на рейсчето на една нашумяла покрай семейство Сарафови автобусна компания.
Автор: Евелина Гечева