Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Правителство на Пеевски: Шансовете мъждукат, опозицията обаче спи*

04 ноември 2024, 08:38 часа • 7304 прочитания

От изборите насам с всеки изминал ден едвам мъждукат в далечината шансовете на Делян Пеевски да продължи похода си към официалните порти на властта, за да легитимира огромното си институционално влияние. Затова е твърде интересно какъв разказ ще се предложи на публиката за съставяне на кабинет, от който хем ДПС-НН (ДПС Ново начало) да е част, хем да няма отпор. Очертава се да е шедьовъра на неговата кариера като архитект на правителства. Миналия път планът на Пеевски и Борисов претърпя изненадващ обрат – Ахмед Доган, който уж беше обещал да медитира на Росенец, се намеси и провали избора на правителството на малцинството на ГЕРБ с кандидат премиер Росен Желязков.

Още: Доган нареди да не се подкрепя правителството на ГЕРБ

Загуби ли наистина Доган?

Преобладава мнението на по-гласовитите, че Пеевски спечели първата битка от войната като изпревари АПС на Доган с над 100 000 гласа. Близо половината от гласувалите за ДПС-НН са роми, турците са около 25% (по данни на Алфа Рисърч). Зад Доган са застанали поне два пъти повече български турци, според същите данни. Едва 10% от гласувалите за него са роми, вероятно турчеещи се и може да се предположи с минимален финансов стимул вероятно за разлика от тези, избрали ДПС-НН. През изминалия месец хора около Доган бяха арестувани, кметове - притискани, източниците за мащабно финансиране на кампанията бяха елиминирани. Областните координатори на ДПС и кметовете, които предпочетоха "Ново начало", упражниха смазваща преса на всички нива над редовите депесари.

Всеки един от тези 182 000, които въпреки заплахите избраха Доган, си дава сметка какви биха били последствията и че репресиите може да продължат и след изборите. Погледнато от този ъгъл става ясно, че Почетния може да разчита на близо 200 000 души, за които връщане назад няма. Тези хора не очакват поне в краткосрочен план облаги или дивиденти. Напротив! Отсреща са едни близо 300 000 души с преобладаващо платена любов, която при първото пропукване бързо-бързо ще се изпари. Накратко - и двете страни си преброиха верните войни. Очевидно Доган има времето да чака, докато при Пеевски това е най-ценният ресурс.

Някой отказват да видят гредата

Откакто ПП се появиха на терена, ГЕРБ и ДПС системно "разобличават" Кирил Петков и Асен Василев, за да покажат на обществото, че в морално измерение не се различават от Бойко Борисов и Делян Пеевски. Правителството на сглобката онагледи това и елиминира шансовете на тандема Петков-Василев да е автентичен носител на промяна. Само че тази политика не доведе до вдигане на рейтинга на Борисов и доверието към него.

При Пеевски нещата в това отношение са още по-трагични. В едно обаче си приличат и четиримата: Живеят в тъмен балон с шумоизолация, от който не виждат и не чуват хората. ПП-ДБ се опитва доста неадекватно да яхне опозицията и да лидира процесите там. Такова е предложението им за "санитарен кордон" около Пеевски, което е поредното нещо с характеристиките на фойерверк. Вместо да са водещ фактор в дебата за подменения вот на тези избори, те отново проспаха момента. Този път компания им прави "Възраждане", които също решиха да издребняват. Усещайки обществените настроения ИТН и МЕЧ се възползваха, защото осъзнават, че дали касирани или не избори скоро отново ще има. БСП пък още се ориентира … в обстановката: "Величие" имат гласовете за парламента: Гневна реакция от БОЕЦ заради думи на Ивайло Мирчев

Някой реши да отвърне на ПП-ДБ като изкара в медиите показания на бившата шефка на митниците. Депутати на ГЕРБ пък в профилите си подробно коментират твърденията на Петя Банкова, че Асен Василев е получавал регулярно пари от контрабанда и кадрувал в митниците. Това обаче не е пореден гол за ГЕРБ и ДПС-НН, а поредна греда! Защото както добре знаем от няколко избора насам гласуват само твърдите ядра. Този електорат на ПП-ДБ никога няма да се хване на поредното елементарно изпълнено активно мероприятие. С други думи тези взаимни престрелки с хаосни патрони между Борисов и Пеевски от една страна и Кирил Петков и Асен Василев от другата отдавна електоратът не ги следи: Василев за показанията на Банкова: Не било компютри, а компоти

Правителство ще има ама друг път

Политическата криза в България ще продължи докато Пеевски и Борисов са на сцената. За три години надлъгване с избирателите, те са непрекъснато в оцеляваща фаза. Успяват да премахнат заплахата от всеки опонент с потенциал, но това не налива вода в техните мелници. Задушават всеки, който все пак се престраши и ги докосне. Днес никой не иска публично да взаимодейства с тях, а "Феноменът" иска правителство, в което да участва. Размаха пръст, че този път няма да е зад кулисите. Но когато усещането за мяра е сбъркано, преценката дали да натиснеш още педала на газта може да те закопае.

Докато тези, които желаят правителство се чудят как да стане без да плащат скъпа политическа цена, същите протриха ръце доволно за още един, два, три мандата с отпадането на партия "Величие". Подигравката с недостигащите 20-тина гласа е на път да срине окончателно шансовете за бъдещ кабинет. Така както сриването на КТБ тръгна след репортаж по БНР, сега спиралата за касиране на изборите тръгна от репортажи на БНТ. Изригна с пълна сила скандалният дебат с купения вот и изборните измами, с подправените протоколи, с напазарените цели секции, с мъртвите души в списъците. Вече партиите под и над 4% говорят в един тон. И подписи на необходимите 48 депутати под искането за сезиране на Конституционния съд за частично касиране на вота може да се намерят. В допълнение - сринатото доверие във всички институции и избирателната активност, която е под 40%.

Та какво правителство според политическата логика е възможно в тази среда? Никакво. Но все пак нека отчетем устрема и хъса на дежурните анализатори, със широко затворени очи**, да ни убедят, че обстановката е подходяща за сформиране на правителство.

Автор: Диана Хусеин. Специалист по публични комуникации и международен анализатор

* Заглавието е на редакцията

** По Стенли Кубрик

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес